Metropol yağışa hazır!

Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tahliye çalışmalarının gözlemler ve hava tahmin raporlarına göre belirleneceğini, Ümraniye Haldun Alagaş ve Alibeyköy Tevfik Aydemir kapalı spor salonlarının bu amaçla hazırlandığını açıkladı.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tahliye çalışmalarının gözlemler ve hava tahmin raporlarına göre belirleneceğini, Ümraniye Haldun Alagaş ve Alibeyköy Tevfik Aydemir kapalı spor salonlarının bu amaçla hazırlandığını açıkladı. Ayrıca sel bölgelerinde ilaçlama yapılacağı belirtildi. Sık sık su taşkını yaşanan Alibeyköy'de Karadolap Mahallesi'nde iki gündür zabıtalar minibüslerle yağmur uyarısında bulunuyor.
Alibeyköy Karadolap Mahallesi'nde zabıta araçları dün de sel uyarısı yaparken, özellikle alt katlarda oturanlardan evlerinden çıkmalarını istedi. Aynı zamanda mahallede sel sularının tahliyesine yardımcı olan ve tıkanan tünelin açılması için çalışma yapıldı.
Mahalle sakinleri ise 20 yıldır su baskınlarına alışkın olduklarını belirterek, "Artık profesyonelleştik" diye konuştu! Vatandaş kumla kendi sokağına girecek suyu kesmeye çalışırken, kimisi de kapısının önüne tuğladan set ördü. Bazıları akrabalarına gidecek, kimi de eşyalarını kurtarabilmek için gece nöbet tutmayı düşünüyor.
Evinizden çıkın anonsları
Yıllardır selle başa çıkmaya çalışan Alibeyköy Karadolap Mahallesi sakinleri, profesyonel selzedelerden. İki gündür belediye anonslarla alt katta oturanların evde kalmamasını istiyor. Mahalleli Rahmen Bağdem, kendisinin üst katta, ağabeyinin ise alt katta oturduğunu belirterek, "Eşyaları bize taşıyacağız. Sonra Alibeyköy'ün üst taraflarında oturan diğer ağabeyime gideceğiz" dedi. Evlerin, üzeri kapatılan Alibeyköy Deresinin çevresinde bulunduğu Karadolap'ı, sel olduğunda denize benzeten Bağdem, "Belediye bu mahalleyi yok etmek için buralara ilgi göstermiyor. Kolektör çalışsa, burada sel falan olmaz" diye yakınıyor.
'Niye tekrar oluyor?'
40 yıldan beri bu mahallede yaşayan Emriye Altun ise sel sularına, kapı önlerine konulan halı, sünger dolu çuvallarla engel olmaya çalışacak. Evini terk etmeyerek yine kendi imkânlarıyla sele karşı gelmeye çalışacaklarını söyleyen Altun, "Daha geçenlerde oldu. Niye tekrar oluyor ki" diye soruyor.
Sel sularının bir metre yükseldiği sokaklarda, kimilerinin kapı önlerine yaptığı setlerin dışında en büyük savunma araçları, molozlarla oluşturulan setler ve beton duvarlar. Sel suları, çoğunda setleri aştığı gibi, duvarları da yıkıyor. Emekli işçi İlyas Ay ise sorunun kanalların tıkalı olmasından kaynaklandığını söylüyor. Evini terk etmeyeceğini ve eşyalarına zarar gelmesini engellemeye çalışacağını anlatan Ay, "Yine de öncelik, çoluk çocuğa bir şey olmasın" diyor.
Sel sularının sorun olduğu bir başka yer de, Küçükköy Kazımkarabekir Mahallesi'nde Validesu Deresi civarı. Belediye ekiplerinin mazgal ve kanalizasyonları temizlediği mahallede, kimileri kapı aralıklarını betonla sıvayarak ya da Murat Çelik gibi suların geldiği tarafa tuğla ve kiremitlerle set çekerek çare bulmaya çalışıyor.