Metropolde katliam

İstanbul Beyoğlu'nda aynı aileden beş kişinin bulunduğu otomobil dört kişi tarafından tarandı. Dört kişi ölürken bir çocuk yaralandı. Saldırının 'kız kaçırma' yüzünden olduğu ileri sürüldü.

İSTANBUL - Beyoğlu'nun suç ve olaylarla gündeme gelen Hacıhüsrev semtinde, bir aile silahlı saldırıyla katledildi. İstanbul'un orta yerinde dört kişinin öldüğü, bir çocuğun yaralı kurtulduğu saldırı dehşet uyandırdı. Saldırının 'kız kaçırma' yüzünden bu aileyle aralarında husumet bulunan başka bir aile tarafından düzenlendiği öne sürüldü.
Ziyaret dönüşü saldırı
Önceki gece 32 yaşındaki Nazmi Özdoğan, Hacıhüsrev Mahallesi'nin İplikçi Fırın Caddesi'nde oturan kayınvalidesini ziyarete gitti. Yanında 21 yaşındaki kardeşi Uğur Özdoğan, annesi Perihan Özdoğan, 18 yaşındaki amcasının oğlu Barış Erdoğan ile 7 yaşındaki kızı Perihan Erdoğan vardı. Aile saat 02.30 sıralarında evden çıkarak 34 AC 2057 plakalı otomobillerine bindi. Bu sırada silahlı dört kişi otomobile çapraz ateş açtı.
Telefon sattığı bir dükkânı bulunan Nazmi Özdoğan, askerden hava değişimi alarak gelen Uğur Özdoğan, Perihan Özdoğan ve Barış Özdoğan çok sayıda kurşun yarası alarak olay yerinde öldü.
7 yaşındaki Perihan ise koluna isabet eden kurşunla yaralandı.
Görgü tanıklarının ifadesine göre saldırıyı düzenleyen Hacıhüsrev semtinde 'Zeytin Ali' lakabı ile tanınan 43 yaşındaki Ali Tamkoşar ve üç akrabasıydı.
Tehditten kaçmışlardı
İki aile arasında kız kaçırma yüzünden bir husumet olduğu mahalledeki herkes tarafından biliniyordu. Özdoğan ailesinden bir genç, altı ay önce Tamkoşar ailesinden 16 yaşındaki bir kızı kaçırmıştı. Ancak Tamkoşar ailesi, evliliği kabul etmedi ve polise başvurarak şikâyetçi oldu. Polis, 18 yaşından küçük olduğu için kızı Özdoğan ailesinden aldı. Kızı kaçıran genç de tutuklanarak cezaevine konuldu. Aileler arasında daha önce defalarca kavga yaşandı. Daha önce birbirlerinin evlerini kurşunlamışlardı. Özdoğan ailesi, tehdit ve tacizler nedeniyle başka bir mahalleye taşınmıştı.
Saldırıyı düzenlediği öne sürülen Ali Tamkoşar, cinayette kullanılan üç silahla dün yakalandı. Diğer üç zanlıyı yakalamak için polisin çalışmaları sürüyor.
Öte yandan, saldırıda yaralanan 7 yaşındaki Perihan Özdoğan'ın, kaldırıldığı Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tedavisine devam ediliyor. Hayati tehlikesi bulunmuyor. Saldırıda yaşamını yitirenlerin cenazeleri ise Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsilerinin ardından ailelerine teslim edildi.