Metropolde korku vardı

Sabah saatlerinde bastıran yağmurun ardından beş dakikada sele gömülen Alibeyköy'de Alibeyköy İlköğretim Okulu ve Alibeyköy Endüstri Meslek Lisesi'nde 150 kişi mahsur kaldı.

İSTANBUL - Sabah saatlerinde bastıran yağmurun ardından beş dakikada sele gömülen Alibeyköy'de Alibeyköy İlköğretim Okulu ve Alibeyköy Endüstri Meslek Lisesi'nde 150 kişi mahsur kaldı. İkinci kata kaçan yaz okulu öğrencileri, öğretmenler ve veliler, belediye iş makineleri ve Deniz Polisi Sualtı Kurtarma Ekipleri'nce kurtarıldı. Öğrencilere can yeleği giydirildi.
Alibeyköy Meydanı da, trafik ışıkları ve onlarca araçla birlikte sulara gömüldü. Sadece Alibeyköy Atatürk, Galeri ve Sevinç caddelerindeki yaklaşık 100 işyerinde, büyük çapta maddi hasar meydana geldi. Sular iş makineleriyle dere yatağına doğru tahliye edilmeye çalışıldı.
Vatandaş yağma nöbeti tuttu
Bu arada bölgede güvenliği sağlamaları amacıyla Çevik Kuvvet'e bağlı ekipler de Aliböyköy'e sevk edildi. Vatandaşlar da yağma olasılığına karşı, su altındaki dükkânlarının başında bekledi. Su baskınları sonucunda çevreye dağılan gıda maddelerini çocuklar topladı.
'Doğalgazı kesmemişler'
Bu sırada, Mert Sokak'a giren iş makinesi bir doğalgaz servis kutusuna çarptı. Kırılan kutudan doğalgaz sızıntısı başladı. Hattın bulunduğu binanın üst katında kalan vatandaşlar koku nedeniyle büyük panik yaşadı. Binada bulunanlar iş makineleriyle alındı. Yaklaşık 45 dakika süren sızıntıda çevre gaz kokusuyla kaplandı. Sigara içilmemesi uyarısında bulunulurken, binada oturanlardan Esra Atasever, "Az kalsın havaya uçuyorduk. Doğalgaz kesilmemiş, iş makinesi tüm apartmanı havaya uçurabilirdi" diye konuştu.