Metropolün çöküşü

Geç ve yetersiz müdahale
Türkiye'yi iki gündür vuran kar yağışı önceki günden başlayarak İstanbul'da hayatı cehenneme çevirdi. Öğleden sonra Avrupa yakasının çok büyük bölümünde elektrik kesildi, bu da evlerde su kesintisi ve ısınma sorununa yol açtı. Akşama doğru merkezlerde trafik tıkandı, evlerine ulaşmak isteyenler yollarda kaldı. Kritik kavşakları açık tutma çalışmaları geç ve yetersiz araçlarla yapılınca kazalara da müdahale edilemedi ve E-5 ile TEM kilitlendi.
Vali: Tek suçlu halk
Kamu kurumlarının aynı anda tatili ve özel araç çokluğu da kaosu artırmıştı. İpin ucu baştan kaçtığı için binlerce görevlinin 15 saatlik çabası kâr etmedi. Vali Muammer Güler'e göre her şey layıkıyla yapılmıştı, suç halkındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Gürtuna da "Sorun yok" diyordu.
İki yetkilinin bunları söylediği saatlerde halk, salt ulaşım değil, elektrik ve su konusunda da hâlâ isyan içindeydi.
Diğer Haberler İçin...
Editörler: Selim Efe ERDEM, Timur SOYKAN, Demet BİLGE, Hatice YAŞAR, Umuy AKTAŞ, İsmail SAYMAZ, Ulaş YILDIZ, Muhsin AKGÜN, Emre BOZTEPE, Vahap ŞATIR

İSTANBUL - Meteoroloji İşleri Müdürlüğü'nün günler öncesi yaptığı uyarılara rağmen İstanbul 'karakış'ın esiri oldu. Önceki gün kuvvetli poyraz fırtınasıyla birlikte başlayan kar yağışı, kartpostal tadında görüntüler oluştursa da kilometrelerce uzanan araç kuyrukları, saatlerce hiç kıpırdamadı.
Araçlarda donma tehlikesiyle karşı karşıya kalan yüzlerce kişi, benzinliklere, çevredeki yapılara hatta kışlalara sığındı. Okullar tatil edilse de kentte idari tatil ilan edilmediği için kamu personel araçları trafiğin yükünü artırdı. İstanbul karı kaldıramadı.
Kar yağışı ve fırtınadan ilk etkilenen enerji nakil hatları oldu. Fırtına nedeniyle Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) Avrupa yakasındaki
şebekeleri hasar gördü. Avrupa yakasının önceki gün yüzde 80, dün ise yüzde 25'ine elektrik verilemedi. Kartal, Soğanlık, Göztepe, Dudullu, Selimiye, Küçükbakkalköy ve Ümraniye trafo merkezlerinin TEİAŞ'tan kısmi enerji alması nedeniyle Anadolu Yakası'nın yüzde 10'u elektriksiz kaldı.
Baraj Arıtma Tesisi ve terfi merkezlerinde elektrik kesildiği için kente düzenli su verilemedi. Belediye yetkililerinin 'Su stokları tükeniyor' açıklaması panik yarattı. Dün saat 07.30 itibarıyla elektrik sorunu giderilen bölgelere su verilmeye başlandı.
Elektriklerin kesilmesi doğalgazla ısınan yerleri de etkiledi. İGDAŞ yetkilileri, doğalgaz kesintilerinin elektrik verilmeyen yerlerde görüldüğünü vurguladı. Evlerde ve pek çok işyerinde İstanbullular karanlık, susuzluk ve soğukla mücadele etti.
Tankla TIR kurtarıldı
TEM otoyolu Hadımköy mevkiinde devrilen üç TIR, 15 saatlik trafik işkencesinin de habercisi oldu. Kurtarma araçlarının TIR'lara ulaşamaması, TEM otoyolunu yarım saat içinde kullanılamaz hale getirdi. Haramidere ve Hadımköy mevkiinde binlerce araç karda mahsur kaldı. TIR'lar zırhlı birlikler yardımıyla kenara çekilince trafik çilesi hafifledi.
İdari tatil ilan edilmediği için hem trafik hem de kamu işleri aksadı. Kamu personelinin paydos ettiği saat 16.00'dan itibaren trafik yoğunlaştı.