Metroyu 'kuyular' göçertmiş

Unkapanı-Yenikapı metro inşaatının Aksaray'daki bölümünde meydana gelen çökmeyle ilgili 'ara rapor'a göre çökmenin nedeni, eski su kuyuları.

İSTANBUL - Unkapanı-Yenikapı metro inşaatının Aksaray'daki bölümünde meydana gelen çökmeyle ilgili 'ara rapor'a göre çökmenin nedeni, eski su kuyuları.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne verilen raporda, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğretim üyeleri, özellikle kapanmış su kuyuları üzerinde durdu. Zeminde yaklaşık 10-12 metre derinliğinde, 1-10 metre çapında su kuyuları olduğu bildirilen raporda, kuyuların üzerinde 4-6 metre kalınlığında kil tabakası bulunduğuna dikkat çekildi. Bütün taşıyıcı sistemin, bu kil tabakasına bağlı olduğu açıklanan raporda, "Su kuyuları, bu kil tabakasını yırtmış durumda. Muhtemelen bu kuyulardan birisinin alt ucu, üstteki kum yığınını taşımadı ve üstünü boşalttı. O boşalmadan bir müddet sonra, zemin binalarla beraber çökerek tüneli de yıktı" denildi.
Belediye yetkilileri ise kötü zeminin bilindiğini ve projeyi bu doğrultuda yaptıklarını, ancak öngörülerin dışında hareket olduğunu savundu. Çökme nedeniyle tünel etrafındaki binalar kamulaştırılarak yıkılacak.