Mevlevilik kara listede

Mevleviliği benimseyip Yunanistan Rumi Komitesi'ni kuran sanatçı Takis Aleksiu, Yunan Kilisesi'nce kara listeye alındı. Listede Harry Potter da var...
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunan hükümetinin, parlamentodan da onaylanmış kararı bulunmasına rağmen, Atina'da cami inşa edilmesini engelleyen Yunanistan Kilisesi' nin yabancılar bir yana, Ortodoks olmayan Yunanlılara karşı bile hoşgörüsüzlüğü bir kez daha ortaya çıktı. Mevlana Celalettin Rumi'nin düşüncesini inceleyen ve 1989-1993 yılları arasında faaliyet gösteren 'Yunanistan Rumi Komitesi'ni kuran mimar-ressam-yazar ve besteci Takis Aleksiu, Yunan Kilisesi tarafından 'kara listeye' alındığı gibi ilgisi olmayan davalarda 'manevi sorumluluk taşıdığı' iddiasıyla mahkemelerle uğraştırılıyor.
Sanık sandalyesinde
Mevlana'yı inceledikten sonra Mevleviliği benimseyen Mısır doğumlu Takis Aleksiu, Yunanistan Kilisesi'nin 422 'tarikatı' içeren kara listesinde 105. sırada yer aldı. Ta Nea gazetesine göre, tehdit telefonlarına maruz kalan ve arama izni bulunmamasına rağmen savcının evine baskın düzenlediği Aleksiu, son olarak da ekonomik anlaşmazlıkları bulunan iki kadının mahkemesinde, kadınlardan birinin Mevleviliği benimsediği için 'manevi sorumlu' sayılarak sanık sandalyesine oturtuldu. 6 Aralık'ta tekrarlanacak mahkemede itham şahidi olarak dinlenen Yunanlı bir keşiş, Aleksiu'nun düşünceleriyle söz konusu kadını suça teşvik ettiğini ileri sürdü.
Harry Potter da listede
Takis Aleksiu, "Ortodoks Yunanistan Kilisesi kendi cemaatiyle ne isterse yapabilir. Ancak kiliseden farklı düşünüyorlar diye vatandaşları fişlemesi kabul edilemez. Söz konusu kara liste yüzünden vatandaşlar tarikatçı sayılıp mahkemelerde hapis cezalarına çarptırılıyor" dedi.
Yunanistan Kilisesi'nin kara listesinde Aleksiu için, 'Sufilerin görüşleri hem batılılar (Katolikler kastediliyor) hem de Ortodokslar için tehdit oluşturuyor' denildi. Kara listede ülkedeki yoga merkezleri, felsefi dernekler ve hatta 'şeytana taptığı' için Harry Potter bile bulunuyor.


    http://www.radikal.com.tr/7652487652480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.