Meydanda parmak koptu

41 bin YTL'lik dava

İzmir Gündoğdu Meydanı'nda araç girişine karşı konulan direk, ailesiyle gezmeye çıkan 9 yaşındaki Pelşin'in ayağına devrildi. Pelşin'in küçük parmağı koptu, aile belediyeden 41 bin YTL tazminat istedi.
Haber: TURAÇ TOP / Arşivi

İZMİR - Ailesiyle birlikte güle oynaya pazar gezmesine çıkan küçük kız, evine bir ayak parmağı eksik ve iki ayak parmağı kırık döndü. Dokuz yaşındaki Pelşin Karabulut'un ailesi, yalapşap bir şekilde dikilip iyi sabitlenmediği için devrilip küçük kızlarının ayağına düşen direk nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tazminat davası açtı. Aile, Büyükşehir Belediyesi'nden 3 bin YTL'si maddi, 38 bin YTL'si manevi toplam 41 bin YTL tazminat talep etti.
İlköğretim üçüncü sınıf öğrencisi Pelşin Karabulut'un hayatını altüst eden olay, 4 Kasım günü, İzmir'in kalabalık Gündoğdu Meydanı'nda yaşandı.
Pelşin, babası işçi Yasin Karabulut, annesi ev hanımı Muhabet ve üç kardeşiyle Bayraklı'daki evlerinden gezmeye gitmek üzere çıktı. Birinci Kordon'da bir süre gezen aile, Gündoğdu Meydanı'na geldiğinde, meydana motorlu araç girişini engellemek için konulan ancak vidaları iyi sabitlenmeyen bir direk, küçük Pelşin'in sağ ayağının üstüne düştü.
'Suçlular hesap versin'
Acı içinde yere yığılan küçük kız, hemen Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. İki parmağın kırıldığı küçük parmağında dolaşım bozukluğu olduğu saptandı. Kırılan iki parmak alçıya alınırken, bir türlü iyileşmeyen küçük parmak, operasyonla kesildi. Akla gelmeyecek bir kazayla parmağından olan Pelşin, "Ayağım nasıl eski haline dönecek?" diye yakınınca psikolojik tedavi görmeye başladı. Aileyse 41 bin YTL tazminat talebiyle Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Davanın, önümüzdeki günlerde, 2'nci İdare Mahkemesi'nde görülmesi bekleniyor.
Babası Yasin Karabulut, "Kızım, bir ihmal yüzünden parmağından oldu. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Suçlular adalet önünde hesap versin" dedi.
Gündoğdu Meydanı'nın kara tarafındaki demirlerden ikisinin, belediye araçlarının meydana giriş-çıkışı sırasında çıkarıldığı, araçların giriş-çıkışının ardından yeniden yerine konulduğu öğrenildi.