Meydanlar tıklım tıklım

DEHAP öncülüğünde dün çeşitli illerde yapılan Nevruz kutlamaları genelde olaysız geçti. Binlerce kişinin katıldığı gösterilerde PKK ve Öcalan lehine sloganlar atıldı. En kalabalık kutlama 60 bin kişinin katıldığı İstanbul'daydı. İstanbul'da sekiz, Edirne'de 12 kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL - DEHAP'ın öncülüğünde dün çeşitli illerde gerçekleştirilen Nevruz kutlamalarında, PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. Çeşitli müzik gruplarının seslendirdiği şarkılar dinlendi.
İstanbul: DEHAP, EMEP, KESK ve DİSK gibi çeşitli sivil toplum örgütlerine üye 60 binden fazla kişi sabah Zeytinburnu'ndaki Kazlıçeşme Meydanı' nda toplandı. Kalabalığın, konuşmaların yapıldığı platforma çıkmak istemesi üzerine izdiham yaşandı ve birçok kadınla çocuk ezilme tehlikesi geçirdi, bazı kişiler bayıldı. Ateş üzerinden atlandı, türküler söylendi.
Polis çevrede olağanüstü güvenlik önlemi aldı. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah kutlamayı izledi. Kutlamadan sonra Öcalan posteri taşıyan sekiz kişi gözaltına alındı.
Ankara: Abdi İpekçi Parkı' ndaki kutlamaya, çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum temsilcisi katıldı. Güvenlik güçlerinin uyarısı üzerine Öcalan'ın resimleri kaldırıldı. Türkçenin yanı sıra Kürtçe sunum yapıldı. Ateş etrafında halay çekildi.
Şanlıurfa: Kutlamaya 15 bin kişi katıldı. Katılanlar arasında Abdullah Öcalan'ın kardeşi Fatma Öcalan da vardı. Fatma Öcalan'ın elini öpen eski DEP Milletvekili Leyla Zana, önce Kürtçe sonra Türkçe konuşma yaptı. Kutlamada, Türkiye, Irak, İran ve Suriye'yi kapsayan 'Kürdistan' haritası açıldı.
Mardin: Kızıltepe'deki kutlamaya 30 bin kişi katıldı. Bunlar arasında Avrupa Parlamentosu Milletvekili Felaknaz Uca ve DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Ali Ürküt de vardı. İzdihamda fenalık geçirenler oldu.
Mersin: Metropol Alanı' ndaki kutlamaya 10 bin kişi katıldı. İzdiham nedeniyle çok sayıda katılımcının yanı sıra konser veren Seher Dilovan da bayıldı. DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Naci Kutlay, "Varlığınızı tüm dünyaya haykırıyorsunuz. Türkiye'yi sabır ve azimle değiştireceğiz" diye konuştu.
Adana: Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'ndaki kutlamaya 30 bin kişi katıldı. Bir grup yüzünü poşularla gizleyip Öcalan'ın büyük boy posterinin de bulunduğu afişi dolaştırdı.
İzmir: Alsancak'taki kutlamaya 8 bin kişi katıldı. PKK ve Öcalan lehine sloganlar gerginlik yarattı. Cumhuriyet Meydanı'nda polisin arama yaptığı nokta yakınındaki çöp bidonuna bırakılmış sırt çantasında molotofkokteylleri bulundu.
Edirne: Önceki gece polisin yaptığı operasyonda evlerinde silah ve yasadışı yayın bulunan sekiz kişi gözaltına alındı. Sekiz kişiden üçünün, DEHAP adına Nevruz kutlamaları için oluşturulan komitede yer aldığı ortaya çıkınca kutlamaya izin verilmedi. Buna rağmen kutlama yapan dört kişi gözaltına alındı.
Tunceli: Kutlamalara valilik izin vermedi. Çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan 500 kişi, Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi. Polis aldığı yoğun güvenlik önlemleri altında Nevruz ateşi yakıldı, davul-zurna eşliğinde halay çekildi.
Kayseri: Kutlama, sağanak altında yapıldı. Nevruz ateşi için getirilen odunlar, yağmur nedeniyle bir türlü tutuşmayınca, odunlara 25 litre benzin döküldü. Odunları yakmak isteyen kişi, üzerine benzin dökülmüş odunları, çakmakla yakın mesafeden tutuşturmak isteyince, yanma tehlikesi geçirdi, saçı ve kaşları yandı. Antalya, Erzurum, Van, Eskişehir'de de kutlamalar yapıldı.
(Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7415137415130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.