Meydanlarda 2014 coşkusu

Meydanlarda 2014 coşkusu
Meydanlarda 2014 coşkusu
Türkiye yeni yılı binlerce kişinin doldurduğu meydanlarda karşıladı. İstanbul'da kutlamaların merkezi Taksim, Nişantaşı ve Kadıköy'dü.

Dünya 2013’e veda ederken, Türkiye de yeni yıla birçok kentte eğlenceli görüntülerle girdi.
İSTANBUL’DA YAPAY KAR: Yeni yıl kutlamaları Taksim Meydanı’nda geçen yıllara göre sönük geçti. Taksim Meydanı’nda sahne kurulmazken saatler 00.00’ı gösterdiğinde havai fişekler patladı. Taksim’de yılbaşı kutlamaları sırasında bazı kadınları taciz ettikleri iddia edilen iki şüpheli, Taksim Polis Merkezi’ndeki işlemlerinin ardından Çağlayan Adalet Sarayı’na sevk edildi. Şüphelilerden biri savcılık tarafından diğeri de çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. Nişantaşı’nda toplanan binlerce kişi ışık gösterisi, yapay kar ve müzik eşliğinde yeni yılı karşıladı. Kutlama sırasında kalabalık nedeniyle bazı kişiler ezilme tehlikesi atlatırken bazıları da ağaçlara çıkarak dans etti.
İstanbul’daki kutlamaların bir ayağı da Kadıköy’dü. Bağdat Caddesi ışıl ışıl görüntüsüyle, yeni yılı dışarıda karşılayanlara evsahipliği yaptı. Saatler 24.00’e yaklaştığında kalabalık caddede trafiği durdurarak bir ağızdan yeni yıla geri sayım yaptı.
ANKARA: Ankaralılar, 2014 yılına Kızılay Meydanı’nda Güvenpark’taki kutlamalarla girdi. Kızılay’a akşam saatlerinde akın eden başkentliler, saatler gece yarısına yaklaştığında Güvenpark’ı doldurdu. Dilek feneri yakan kalabalık, havai fişek gösterisi ve müzik eşliğinde eğlendi.
ADANA AŞKA GELDİ: Adanalılar, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Uğur Mumcu Meydanı’nda 15 metre yüksekliğindeki yılbaşı ağacının altında yeni yıla girdi. 30 yaşındaki Ali Ağba, saat 23.30 sıralarında kutlamalar için kurulan platforma sevgilisi 26 yaşındaki Nilay Tatari’yi davet ettirdi. Ağba, binlerce kişinin önünde sevgilisine evlenme teklif edip yüzük taktı. Ağba’nın evlilik teklifinin ardından Adanalılar yeni yıla havai fişek ve yapay kar eşliğinde girdi. 2014’ün ilk dakikalarında bu kez 26 yaşındaki İlyas Akar, sahneye çıkıp diz çökerek sevgilisi 22 yaşındaki Çağla Şevik’e evlenme teklif etti.
MUĞLA’DA TURİSTİK GECE: Bodrum’da eğlence mekanları ve rengarenk süslenmiş caddeler doluydu. İşletmelerin yılbaşı için özel programlar hazırladığı ilçede şarkıcı Reyhan Karaca konser verdi. Cumhuriyet Caddesi, yaz kalabalığını aratmayan konuklarıyla yeniden canlandı. Sahilde alevli varillerin etrafında şarkılar söylendi. Vatandaşlar daha sonra çok sayıda dilek fenerini gökyüzüne bıraktı.
Marmaris’te de belediyenin organizasyonuyla yeni yıl havai fişeklerle karşılandı.
VAN’DA KONTEYNİR KENTTE YENİ YIL: Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen Fikir Kulüpleri Federasyonu üyesi 150 öğrenci, konteynir kentte kalan depremzedelere destek vermek amacıyla Van’daydı. Bir yandan da Van’daki otel ve eğlence merkezler yılbaşı nedeniyle doldu.
BOLU’DA ÖNCE KAYAK SONRA EĞLENCE: Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Kartalkaya’da tatilciler gün boyunca kayak yaptıktan sonra akşam kaldıkları otellerde animasyon gösterilerine katıldı.
ANTALYA’DA DİLEK FENERLERİ: Antalyalılar, 2014 yılına, Cumhuriyet Meydanı’nda suni kar altında girdi. Dilek feneri uçuran kalabalık, meydanda kurulan sahnenin önünde müzik eşliğinde eğlendi.
İZMİR KIZLI-ERKEKLİ TOPLANDI: İzmirliler yeni yıla Cumhuriyet Meydanı’nda şarkıcı Teoman’ın konseri ve havai fişek gösterisiyle girdi. Meydan, İzmir Büyükşehir Belediyesince düzenlenen konser programı için saatler öncesinden doldu. Lazer ışık gösterilerinin de yapıldığı konserde, Cumhuriyet Meydanı’nı çevreleyen apartmanların üzerinde lazer ışıklarıyla “Yeni yıl, umutlar demek”, “Herkes için adalet”, “Kin ve nefret değil, dostluk, sevgi”, “Kızlı erkekli toplandık yine” ve “ Mustafa Kemal Atatürk ’ün şehri İzmir’i çok seviyoruz” yazıları yansıtıldı. Öte yandan kutlamalar sırasında deniz üzerindeki tekneden atılan havai fişeklerden biri, Pasaport semtindeki tarihi Kantar Polis Merkezi binasının üzerine düştü. Polis merkezinde meydana gelen ufak çaplı yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.
KAPADOKYA YÜZDE 60 DOLDU:Yeni yıl heyecanının yaşandığı merkezler arasında yer alan, Nevşehir’in Kapadokya bölgesindeki turistik konaklama tesislerinde doluluk oranı yüzde 60’lar seviyesinde kaldı.

Hoşgeldin bebek


İstanbul’da 2014’ün ilk bebeği Halkalı Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde dünyaya geldi. Armağan ve Murat Şahin çiftinin ilk bebeği ‘Meryem Vildan’ın ilk ziyaretçileri Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve eşi oldu.

Taksim’de Gezi Parkı kapatıldı


Yılbaşı gecesi İstanbul Taksim’de Gezi Parkı ve Cumhuriyet Anıtı çevresi yasaklıydı. Vatandaşlar akşam saatlerinden itibaren İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı’nı doldurdu. Beyoğlu Belediyesi tarafından Taksim Meydanı’nın değişik noktalarında süsleme ve ışıklandırmalar yapıldı. Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği etkinliğiyle nostaljik tramvay üzerinde meydan ve İstiklal Caddesi boyunca mini konser verildi. Gezi Parkı, olaylarda ölenler için yapılacak eylem nedeniyle saat 18.00’de polis tarafından kapatıldı. Polis park çevresinde geniş güvenlik önlemi alırken, yayaların girişine izin vermedi. Gezi Parkı’nda çok sayıda polis ekibi ve iki TOMA görev aldı. Park dün sabah 07.30’da tekrar açıldı.