Meydanlarda 'şiddete son' çağrısı

Türkiye'nin dört bir yanında kadınlar, dünyadaki hemcinsleri gibi dün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde çeşitli eylemlerle meydanlardaydı.

İSTANBUL - Türkiye'nin dört bir yanında kadınlar, dünyadaki hemcinsleri gibi dün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde çeşitli eylemlerle meydanlardaydı.
İstanbul'da protesto: '25 Kasım Kadın Platformu' üyesi bir grup kadın Galatasaray Lisesi önünde toplandı. Şiddetle ilgili haberlerin yer aldığı gazete kupürlerini yere sererek oturma eylemi yapan kadınlar, mağdur kadınların hikâyelerini anlattı. Türkçe ve Kürtçe yapılan açıklamada resmi kayıtlara göre Türkiye'de geçen yıl 72 bin 643 kadının şiddete maruz kaldığı anımsatıldı. 'Erkek vuruyor, devlet koruyor', 'Sıcak aile masalı, kadına şiddet yuvası', 'Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir' sloganları atıldı. Aynı yerde Emekçi Kadın Komisyonları üyesi başka bir grup da şiddeti protesto etti.
Karslı kadınlar da yürüdü: Kars Kadın Platformu, kadına yönelik şiddetin giderek arttığına dikkat çekerek, kadınları dayanışmaya çağırdı, 'Göz yumma, sessiz kalma' başlıklı bildiri dağıttı.
İzmir'de zincir: 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı İzmir Kadın Platformu' üyesi bir grup kadın, Kemeraltı'nda açıklama yaparak namus, ahlak, töre gibi kavramlar öne sürülerek kadına şiddet uygulandığını belirtti. Grup daha sonra Karşıyaka'da bekleyen diğer platform üyeleriyle buluştu. Kadınlar, Karşıyaka Çarşısı'nda şiddete karşı 'el ele barış zinciri' oluşturarak yürüyüş yaptı.
Denizli'de erkek protestosu!: Kadın Dayanışma Platformu üyesi bir grup kadın, kadına yönelik şiddeti protesto ederken, bir grup erkek de eylemci kadınları protesto etti. Kadına yönelik şiddeti içeren kısa gösteri sırasında, bölgeden geçen bir grup genç, açıklamayı protesto etti. Gençler, çevredeki güvenlik güçleri tarafından uzaklaştırıldı.
'Şiddeti kabullenmeyin': Çanakkale Kadınlar Birliği Derneği Başkanı Reyhan Erdem, kadınlara, "Artık şiddeti kabullenmeyin" çağrısında bulundu.