Meyve sıkacağıyla para bastılar!

Meyve sıkacağıyla para bastılar!
Meyve sıkacağıyla para bastılar!
Mali polisi, yaklaşan bir ayda 49 ilde piyasaya 146 bin TL ve 39 bin dolar sahte para süren 16 kişilik çete çökertti. Operasyonda şüphelilerin ısıtıcı ekleyerek baskı makinesi haline getirdikleri portakal sıkacağı da ele geçirildi! Çetenin portakal sıkacağıyla paranın en hassas kısmı olan holografik şerit folyosunu yaptığı anlaşıldı.Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, her yıl Kurban Bayramı öncesi artan sahte para şikâyetleri üzerine çalışma başlattı. Kısa bir fiziki ve teknik takibin ardından dokuz ilçede 29 ayrı adrese eş amanlı operasyon düzenlendi. 16 kişi, örgütlü sahte para basma ve piyasaya sürme suçlamasıyla gözaltına alındı.
Baskında ev ve işyerlerinde yapılan aramada sahte olduğu anlaşılan 3 bin 207 adet 20 TL, 109 adet 100 TL, 3 adet 50 TL, 15 adet 100 dolar, 498 bin TL değerinde filigranı basılmış, 4 bin 390 adet para kâğıdı, yedi alüminyum kalıp, değişik kurumlara ait mühür filmleri ve emniyet şeridini yapıştırmaya yarayan ısıtmalı pres makinesi haline dönüştürülmüş portakal sıkacağı ele geçirildi!
İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen çetenin baskı grubu ve dağıtım grubu olarak iki gruba ayrıldığı, şüphelilerin Kurban Bayramı’ndaki alışveriş trafiğini fırsat bilerek para bastıkları anlaşıldı.
Polise yapılan mağdur müracaatları dikkate alındığında çetenin Türkiye genelinde 526 olaya karıştığı belirlendi. 16 kişi adliyeye sevk edildi.
Polis ise vatandaşları sahte para trafiğine karşı uyardı. Sahte paranın kurban satış noktaları ile cami önünde yardım parası toplama ve büfelerde piyasaya sürüldüğü belirtildi.