Meyve ve sebzelerde GDO yok

Meyve ve sebzelerde GDO yok
Meyve ve sebzelerde GDO yok
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar tüketicilerin içinin rahat olmasını istedi


ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kamuoyunda oluşan kanaatin aksine bütün ürünlerin Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) olmadığını belirterek, "Türkiye’de üretilen ürünlerin hiç birisinde GDO bulunmamaktadır. Halkımız meyve ve sebzeleri rahatlıkla tüketebilir" dedi.
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamada, bilgi kirliliğinden yakınarak, bilgi kirliliğinin halkı tedirgin ettiğini kaydetti. Üretimde kullanılan yöntemlerin tümünün GDO’lar ile irtibatlandırıldığını ifade eden Bayraktar, üretimde kullanılan bitki gelişim düzenleyicilerinin, zirai ilaçların, hibrit tohumların GDO’lar ile karıştırıldığına dikkat çekti.


-"TÜRKİYE’YE GDO’LU MISIR, SOYA, PAMUK VE KANOLA GİRİYOR"-

Tüketicilerin her yediğinden şüphe duyar hale geldiğine işaret eden Bayraktar, şöyle devam etti:
"Olası bir talep daralması durumunda, hem ürününü satamayan üreticilerimiz hem de yeterli beslenemeyen tüketicilerimiz zarar görecektir. Bilim adamlarının açıklamaları da göstermektedir ki, Türkiye’de üretilen meyve ve sebzelerin hiçbirisinde GDO bulunmamaktadır. Halk bu konuda rahat olsun ve vücudumuzun ihtiyacı olan meyve ve sebzeleri rahatlıkla tüketsinler. Daha GDO’nun ne olduğunu bilmeyen insanların yalan yanlış açıklamalarına bakıp, domatesten, biberden, üzümden, elmadan ve narenciyeden ve diğer meyve ve sebzelerden korkmasınlar. Türkiye’de GDO’lu ürünlerin üretimine izin verilmemektedir. Hali hazırda Türkiye’ye giren GDO’lu ürünler ise mısır, soya, pamuk ve kanoladır. Türkiye mevzuatında GDO’lar ile ilgili bir yasal düzenleme olmaması nedeniyle bu ürünler, bugüne kadar GDO’lar yönüyle herhangi bir denetime tabi olmadan, Türkiye’ye girmiş, sofralarıma gelmiş, bu ürünleri halkımız hiçbir seçme hakkına sahip olmaksızın tüketmek zorunda bırakılmıştır. Bu nedenle bu konuda bir mevzuat çıkartılması zorunlu hale gelmiştir."


YÖNETMELİK GDO’LU ÜRETİMİN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN KULLANILMAMALI


Bayraktar, Türkiye’ye son yıllarda çok fazla ithal edilen mısır grizi ve DDGS gibi biyoyakıt ve nişasta üretim artıklarının tamamının GDO’lu olma ihtimalinin olduğu ve bu ürünlerin hayvan yemi olarak kullanıldığını, Türkiye’ye denetimsiz girdiğini, bu ürünlerin ülkeye girişinin mutlaka kontrol altına alınması gerektiğine dikkat çekerek, "Yönetmeliğe baktığımızda, GDO’lu ürünler Türkiye’ye girmeye devam edecektir. Ancak yönetmelikle birlikte denetimsiz bir şekilde giren bu ürünlerin ithalatı belirli kurallara tabi olacaktır" dedi.
Çıkarılan yönetmeliğin, GDO’lu üretim izninin önünü açmak için bir basamak olarak kullanılması gerektiğini anlatan Bayraktar, söz konusu yönetmelikle, önce GDO’lu ürünlerin ithalatının başlaması, arkasından da çıkacak olan kanunla üretiminin yapılmasından korktuklarını kaydetti. (anka)