@ismailsaymaz

Mezarlık davası: PKK mezarlığının yıkılmasını protesto eden de teröristtir!

Mezarlık davası: PKK mezarlığının yıkılmasını protesto eden de teröristtir!
Mezarlık davası: PKK mezarlığının yıkılmasını protesto eden de teröristtir!

Mezarlık, valilik tarafından askerin müdahalesi ile yıktırılmıştı.

Ardahan Göle'de, PKK'lıların gömüldüğü ve "Şehit Ahmet Güler Şehitliği" adı verilen mezarlığın valilik tarafından yıkılmasını yol kapatıp oturma eylemi yaparak protesto eden 20 kişiye 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Senemoğlu köyünde, çatışmalarda öldürülen PKK ’lıların gömüldüğü, “Şehit Ahmet Güler Şehitliği” adı verilen mezarlık 11 Aralık 2014’te valilik tarafından yıkıldı.

Bu yıkımı protesto etmek üzere Demokratik Bölgeler Partisi İl Başkanlığı ve Ardahan Demokratik Yurtsever Öğrenci Derneği, Facebook üzerinden eylem çağrısı yaptı. Ardahan’dan iki minibüs halinde Göle’ye doğru yola çıkan grup, Erzurum Caddesi’nde durduruldu. Polis, “minibüslerin teknik donanım eksikliğini” gerekçe göstererek, yola devam etmelerine izin vermedi. Bunun üzerine grup otoyolu kapatarak, il merkezine doğru yürüyüşe geçti. Daha sonra oturma eylemi yapan grup, iddiaya göre polise taş attı. Atılan taşlardan biri, polisin ayağına; diğeri spor salonunun camına geldi. Polisler biber gazıyla müdahale ederken, grubun “Biji serok Apo” diye slogan attığı ileri sürüldü.

Adli kontrol kararıyla serbest bırakılan 20 kişiye; “silahlı örgüte üyelik, silahlı örgüt propagandası, kamu malına zarar, kamu görevlisine direnme ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” iddiasıyla toplam 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede, PKK’lıların gömüldüğü bölge için, “Sözde şehitlik” ifadesi kullanılırken, şüphelilerin “örgüt bütünlüğü ve eylem birliği içerisinde hareket ettikleri, eylemleri belli bir plan ve örgütün amaçların doğrultusunda gerçekleştirdikleri, şüphelilerin örgüt üyesi olduklarının değerlendirildiği” savunuldu. Ardahan Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması, bugün görülüyor.