Mezarlıkta elbiseleriyle gömülmüş üç ceset bulundu

Mezarlıkta elbiseleriyle gömülmüş üç ceset bulundu
Mezarlıkta elbiseleriyle gömülmüş üç ceset bulundu
Dicle Nehri'nde boğulan gencin defni için mezarlığın iki ayrı yerinde yapılan kazılarda elbiseleriyle gömülmüş 2 kişinin ardından 1 bebeğe ait de kemikler bulundu.

ŞIRNAK - Şırnak'ın Cizre ilçesinde, Aslan ailesinin fertleri, nehirde boğulan çocukları İbrahim Aslan’ın (16), defnedilmesi için Asri Mezarlık'ta mezar kazmaya başladı.

Kazılan yerde elbiseleriyle gömülmüş insan kemikleri bulunması üzerine 5 metre mesafede ikinci bir mezar yeri kazıldı.

Burada da aynı şekilde elbiseleriyle gömülmüş insan kemiklerinin çıkması üzerine, Cizre Belediyesi avukatı Sertaç Özkan'a haber verildi. Mezarlığa gelen Özkan, durumu Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirdi.

Cumhuriyet savcılığının talimatıyla kemiklerin çıktığı yerde güvenlik önlemi alındı, kazılara devam edildi. İbrahim Aslan'ın cenazesi ise kazılan üçüncü mezar yerinde defnedildi.

Avukat Sertaç Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, defin işlemi sırasında bazı elbise parçalarına ulaşılınca kendisine haber verildiğini söyledi.

1 BEBEĞE AİT KEMİKLER DE BULUNDU
Elbiseleriyle gömülmüş 2 kişiye ait kemikler bulunması ve ardından başlatılan soruşturma kapsamında sürdürülen kazılarda bez parçalarına sarılı 1 bebeğe ait kemiklere rastlandı.

Şırnak Baro Başkanı Nuşirivan Elçi, yaptığı açıklamada, belediye görevlilerinin baroya başvurmasının ardından müracaat ettikleri Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'nın olaya el koyduğunu söyledi.

Cizre cumhuriyet savcısı ve baroya kayıtlı avukatların incelemeler yaptıklarını anlatan Elçi, şöyle konuştu:

"Yapılan kazılar daha da derinleştirildi. Birinci mezarda erkek elbisesi ve bir erkeğe ait kemikler tespit edildi. İkinci mezarda da bir bayan elbisesi ve bir bebeğe ait elbise diyebileceğimiz bez parçası ile kemik parçaları bulundu. Daha sonra da mezarın yanında da kazı çalışmaları başlatıldı ancak başka bir kemik parçası veya başka bir şeye ulaşılmadığı için çalışmalar sonlandırıldı. Şu an bir bayana, bir erkeğe ve bir bebeğe ait kemikler ve elbiseler tespit edildi. Tabii ki bu elde edilen kemik ve elbiseler de adli tıp kurumuna incelenmek üzere gönderilecektir."

Elçi, bu konuda bilgisi, tanıklığı ve talebi olan vatandaşların baroya başvurmaları durumunda kazı çalışmalarının tekrar başlatılması için talepte bulunacaklarını sözlerine ekledi. (ajanslar)