Mezitli'de felakete onay

Yazın nüfusu 200 bini bulan ve çok sayıda binada yıkılma tehlikesi olan Mezitli beldesinde belediye meclisi, zemin etüdünün alüvyonlu ve sulu olması nedeniyle binaların güçlendirilmesi yönündeki raporu reddetti.

MERSİN - Yazın nüfusu 200 bini bulan ve çok sayıda binada yıkılma tehlikesi olan Mezitli beldesinde belediye meclisi, zemin etüdünün alüvyonlu ve sulu olması nedeniyle binaların güçlendirilmesi yönündeki raporu reddetti.
Belediye geçen yıl, sekiz katı aşan 40 bin konutluk 266 yazlık site bulunan beldede, bir şirkete zemin etüt raporu hazırlattı. Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nce de onaylanan raporda, 'beldede en fazla dört katlı yapılara izin verilmesi, çok katlılarda ek önlem alınması' istendi. Rapor, gereğinin yapılması için belediyeye gönderildi.
13 kişilik belediye meclisi, Haziran 2003'te dörde karşı dokuz oyla raporun gereğinin yapılmasını reddetti. Rapora CHP'li Aziz Durdu, Zehra Özyiğit, Turgay Altun, MHP'li Hüseyin Bülbül, Şevket Demirci, Sıtkı Uslu, ANAP'lı Veysel Özel, Mehmet Sami Yüksel ile DSP'li İsper Tatar 'ret', MHP'li Başkan Nuri Hocaoğlu, meclis üyeleri DYP'li Ahmet Özel, MHP'li Şakir Yeni ve DSP'li Abidin Güneyli 'kabul' oyu verdi.
Başkan Hocaoğlu, "Rapor, çok katlı bina rantını önlüyordu. Ancak yine rantçılar galip geldi. Rapor kabul edilmedi. Bu bir felaket" dedi.