Mezuniyet töreninde "Gezi" tartışması

Mezuniyet töreninde "Gezi" tartışması
Mezuniyet töreninde "Gezi" tartışması
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet törenindeki konuşmasında, Gezi Parkı eylemcilerini destekleyen ifadeler kullanan Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Ökten'e bazı veliler tepki gösterdi

ADANA - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi'nde mezuniyet töreni yapıldı. Törendeki konuşmasında, Gezi Parkı eylemcilerini destekleyen ifadeler kullanan Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten'e bazı veliler tepki göstererek kürsüye yürümek istedi.

ÇÜ Kongre Merkezi'nde yapılan Tıp Fakültesi'nin 2012-2013 yılı mezuniyet töreninde Rektör Yardımcısı Hasan Fenercioğlu ile Tıp Fakültesi Dekanı Dilek Özcengiz birer konuşma yaptı.

‘HEKİMLİK EN KÖTÜ DÖNEMLERİNDEN BİRİNİ YAŞIYOR’

Daha sonra konuşan Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten, hekimlik mesleğinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu belirtti. Tarih boyunca hekimliğin kutsal bir misyonla yüklendiğini ifade eden Ökten, kısa zaman öncesine kadar elit statüde tutulan mesleklerinin şimdi tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşadığını öne sürdü.

‘GEZİ PARKI OLAYLARINDA BİZLERE YARDIMCI OLAN ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR EDERİM’

En temel insan haklarından bir olan herkese nitelikli, eşit ve ücretsiz olarak verilmesi gereken sağlık hizmetinin giderek niteliksiz ve ücretli hale getirilerek uluslararası sermayenin hizmetine sunulduğu eleştirisinde bulunan Ökten, uygulanan sistem nedeniyle doktorların hasta ve yakınları tarafından saldırıya uğradığını belirterek şunları söyledi:

"Bizler, hakaret işitmek, darp edilmek, öldürülmek için değil yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. 31 Mayıs'ta Taksim Gezi Parkı'nda başlayıp bugüne kadar daha fazla demokrasi , daha fazla özgürlük, daha fazla barış, daha fazla çevre, daha fazla ağaç isteyen binlerce kişinin biber gazı ve çeşitli müdahalelerle yaralanan insanlara, olay anında müdahale ederek hekimlik mesleğini gönüllü olarak yerine getiren meslektaşlarımız ve birinci sınıftan altıncı sınıfa kadar bizlere yardımcı olan öğrenci kardeşlerime ayrıca teşekkür ederim." Ökten'in konuşması sırasında bazı veliler, " Siyaset yapma, burası siyaset yeri değil, git önce kendi görevini yap" diyerek kürsüye yürümek istedi.

Konuşma sürerken arka sıralarda birbirinin üzerine yürüyen bazı velilerin, yakınları tarafından sakinleştirildiği görüldü. Konuşmaların ardından Hipokrat Yemini eden yeni mezunlar, diplomalarını alarak keplerini attı.(AA)


  http://www.radikal.com.tr/113946911394699

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Veli ne yahu? - WowbaggerTIP

  Kazık kadar üniversite mezununun velisi mi olurmuş? Töreni izlemeye gelen öğrencilerin aileleri deyin hiç olmazsa. Vesayet rejimi, toplumun en küçük biriminden temizlenmedikçe her şey boş. Veliymiş, peh..

  Yandaş basitliği... - queerestofthequeer

  ... yandaş şakşakçılar acaba bu ülkede kendi yakınlarının tıp fakültesinden mezuniyet töreninde ideolojilerini desteklerken, son 10 yılda onlarca hekimin hastanede şiddet gördüğünü, öldürüldüğünü ve sosyal haklarından feragat ettirildiğinin farkında mı? Hani halkımızın büyük bir kesmi menfaatleri için yaşıyor - görüyoruz, karnı tok olan aç olan ötekini umursamıyor - kendi ideolojisine, dinine sahip olmayan herkesi düşman görmeye alışık ve yadırgamıyor durumlarının vehametini de acaba yakınları da mezuniyet sonrasında hastane köşelerinde dayak yiyen hekimlerden olunca yine çok sevdikleri hükümetlerine yandaş olmayı başarabilecekler mi? İşte bu sebeple her kurşun herkese, her açlık hepsine, her ayrımcılık hepimize uğradığında algılayacağız hükümetlerin değil de demokrasinin eleştirildiğini ve yeniden kurgulanmak istendiğini bu ülkede. İnanmaktan hiçbir zaman gocunmadığınız Tanrınız umarım ki bir gün ötekine yaşattığı her şeyin daha fazlasını sizlere de yaşatır ve o gün anlarsınız sizler de ne yapmanız gerektiğini...

  Başbakan için mutluluk vakti. - müştak

  Daha çok olacak böyle olaylar.Başbakan mutludur sanırım.

  heryer siyasetin yeridir.. - ysmddm

  insan politik bir varlık.. sadece okuduğunla, ("yerinde, zamanında") konuştuğunla değil, varoluşumuzla, tüm benliğimizle politiğiz. sen de oturduğun yerden o anlamlı konuşmayı yapan hekime bağırırken de bir nevi siyaset ortaya koyuyorsun.. ama seviyesizce, ama tartışmaya yanaşmadan, körce..

  Doktor - anaximenes

  siyaset yapmazsa kim yapacak.. mühendis, öğretmen, sanatçı yapmazsa.. Siyaset zır cahillerin eline mi kalsın. Okumuş insanlara güvenmezseniz kime güveneceksiniz.. yalanları paçalarından akan siyaset 'esnafı'na mı..

  yakışmamış - ceug

  tepkilerini gösterip, protesto edebilirler ama mezuniyet töreninde değil. mezuniyet töreni öğrencilere aittir, hocalara değil.

  Siyaset Yapma - jackques

  Bi ara üniversite öğrencilerine söylenen siyaset yapma argumanı artık herkese karşı kullanılmaya başladı.Apolitikleşen toplumun siyasetten anladığı tek şey oy vermek oldu..Onun dışında siyaset yapmayacağız yoksa olmaz bizim işimiz güdülmek biz oy veririz 1 gün geri kalan bütün günler güdülürüz...