Mezuniyet töreninde yine kıyasıya eleştiri

Mezuniyet töreninde yine kıyasıya eleştiri
Mezuniyet töreninde yine kıyasıya eleştiri

Ayşe Zehra Özdemir (sağda), yaşadığı sıkıntıları anlattı.

'14 günlük intörnden bu istenir mi?'

 

 

TIP BİRİNCİSİNİN CAN YAKAN İTİRAFI HABERİ İÇİN TIKLAYIN


SAMSUN - Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi dönem birincisi Ayşe Zehra Özdemir, mezuniyet töreninde, "Hastadan kan alma konusunda hiçbir eğitim almamış 14 günlük bir intörnden, KKKA’lı hastaların izlendiği bir serviste kan alması isteniyor" dedi.
OMÜ Tıp Fakültesinden mezun olan 105 öğrenci için Kurupelit Yerleşkesi Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu Spor Salonu’ndaki tören düzenlendi.
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem birincisinin ardından OMÜ Tıp Fakültesi dönem birincisi de yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti.
OMÜ Tıp Fakültesi dönem birincisi Ayşe Zehra Özdemir, törendeki konuşmasında, son sınıf öğrencilerinin staj dönemlerinde asli görevleri olmayan bazı işlerle meşgul edildiklerini savundu.
Sekreterlerin ve hemşirelerin yapması gereken işlerin son sınıf öğrencisi intörn hekimlere yaptırıldığını öne süren Özdemir, "Sekreterlerin işlerini biz yaptık. Herkesin gözünde, birbirimize verdiğimiz değer kadar değerliyiz. Hastadan kan alma konusunda hiçbir eğitim almamış, 14 günlük bir intörnden, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalarının da izlendiği bir serviste kan alması isteniyor" diye konuştu.
Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise törende yaptığı konuşmada, eğitim sisteminde en zor süreci tamamlayarak mezun olan bütün hekimleri kutladığını söyledi.
Tercih edilen bazı mesleklerin kişilik ve kimlikle ilişkili olduğunu belirten Güzeloğlu, "Mesleğinizi yaparken onu yaşamalı ve hissetmelisiniz. Hekimlik her dönemde ve her toplumda kutsal ve onurlu bir meslektir. Bu mesleğin mensupları olarak sizlere büyük görevler düşüyor. Kalkınmış bir Türkiye, gelişmiş bir toplum için sağlıklı bireylerin yetişmesine önem veriniz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun" diye konuştu.
OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan da konuşmasında, doktor olmanın insanlık sevgisi gerektirdiğini belirtti. Hekimliğin, zihniyetle ve vicdanla doğrudan alakalı bir meslek olduğunu belirten Prof. Dr. Akan, öğrencilere hitaben şunları söyledi:
"Henüz yolun başındasınız. Çok daha zor ve meşakkatli günler sizleri beklemektedir. Hiçbir zaman yılmayacak sürekli çalışacak ve kendinizi geliştireceksiniz. Ayrıca hastalarınıza pahalı tetkik ve ilaçları yazmayın. Bunların toplamı büyük paralar tutuyor. Bu paralar milletimizin cebinden çıkıyor. Unutmayın ki bir tıp fakültesi öğrencisinin maliyeti 25-30 bin TL, bir mühendisin maliyeti ise 7 bin TL civarında. Sizlere verilen bir eğitim ve emek var. Bu bilinci taşımalı ve buna göre davranmalısınız."
Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Haydar Şahinoğlu da hekimlik mesleğinin, sevgi, saygı, hoşgörü ve büyük sabır gerektirdiğini, bütün hekimlerin buna dikkat etmesi gerektiğini kaydetti.
Konuşmaların ardından, "hipokrat yemini" ederek bitirme belgelerini alan 105 öğrenci, kep fırlatarak sevinçlerini aileleriyle paylaştı. (aa)