Mezuniyette kep ve cüppe giymek yasaklandı

Mezuniyette kep ve cüppe giymek yasaklandı
Mezuniyette kep ve cüppe giymek yasaklandı
Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, tüm özel ve devlet okullarına gönderdiği yazı ile mezuniyet törenlerinde kep ve cüppe giyilmesini yasaklandı. Müdürlüğün gerekçesi ise 'öğrencilerin değer karmaşası ya da çatışması' yaşamalarına fırsat vermemek.

RADİKAL- İstanbul Pendik’te İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tüm özel ve devlet okullarına gönderilen yazı ile mezuniyet törenlerinde kep ve cüppe giyilmesi yasaklandı. Kep ve cüppenin yasaklanmasına ilişkin gerekçe ise “Öğrencilerin değer karmaşası ya da çatışması yaşamalarına fırsat vermemek.” Söz konusu yasak yazısı, ilçede bulunan bütün özel ve resmi okullara gönderildi.

TÜM OKULLARA GÖNDERİLDİ
BirGün Gazetesi'nden Çisil Hazal Tenim'in haberine göre, 2014-2015 yılı eğitim-öğretim döneminin sona ermesine az bir süre kala, Pendik’te öğrencilerin dört gözle bekledikleri mezuniyet törenlerinde kep ve cüppeye yasak getirildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Otluoğlu tarafından 16 Mart’ta tüm özel ve devlet okullarına gönderilen resmi yazıyla yasak duyurulurken, yasağın gereğinin ivedilikle yapılması istendi.


İLGİNÇ GEREKÇE

Müdür Otluoğlu imzasıyla okullara gönderilen yazıda kep ve cüppe giyilmesinin yasaklanması şu ifadelerle açıklanıyor: “Okullarımız, çocukların ilgi ve yeteneklerini geliştirmelerine fırsat sağlayan, zihinsel gelişmelerinin yanında yüksek ahlak ve karakter sahibi, milli ve insani değerleri benimsemiş bireyler yetiştirilmesi gereken mekânlar olmak durumundadır. Bu sebeple, öğrencilerimizin okul içi ve okul dışı sosyal ve kültürel faaliyetlerinin, eğitimin genel amaç ve temel ilkelerine uygun gerçekleştirilmesi, öğrencilerimizin bu tür faaliyetlerde yapılan uygulamalarla değer karmaşası ya da çatışması yaşamalarına fırsat verilmemesi gerekmektedir.”
Yazıda yapılacak mezuniyet törenlerinin okul idarelerinin alacağı tedbir çerçevesinde yapılması istendi. Yazıda şu ifadelere yer verildi: “Bu nedenle okullarımız tarafından yapılacak olan yıl sonu gösterisi veya mezuniyet töreni\gecesi faaliyetlerin okul idaresi ve aile birliklerinin işbirliği ile okul idarelerince gerekli tedbirleri alması suretiyle yapılması, programın hazırlanmasında gerek kıyafet gerekse diğer harcamalar bakımından velileri ekonomik yönden sıkıntıya sokacak uygulamalardan kaçınılması, kep ve cüppe giyilmemesi gerekmektedir.”

AYDOĞAN: LAİK EĞİTİMDEN UZAKLAŞTIRMA HAMLESİ


Eğitim Sen 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada 4+4+4 eğitim sisteminin Batı karşıtlığını teşvik ettiğini belirtti. Aydoğan, bu yasakların eğitimi ve öğretimi, çağdaş ve laik eğitimin sembolik değerlerinden uzaklaştırmak amacıyla getirildiğine vurgu yaptı.


  http://www.radikal.com.tr/132329213232924

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  y.u.h. - 0343mim71

  bu yazı üzerine diploma törenlerinin şeklini iptal eden olursa, ikinci bir iş olarak da akp'ye üye olmaya gitsinler

  Totaliter zihniyete mahkûm olmak - UYİ35

  Burada asıl mesele laiklikten uzaklaşmak değil -ki cübbe ve kepin laiklikle ilgisi yok, bilakis bunlar Batı'nın akademik tarihinde kilise hakimiyeti dönemlerinden kalıntılardır, yani Batı'nın akademik hayatındaki az sayıda kalmış dini unsurlardandır ("rektör" ünvanı gibi)- asıl problem Türkiye'deki aşırı merkeziyetçi idari yapıdır: Tevhid-i Tedrisat denen; Türkiye'deki bütün okulların herşeyi çok iyi bilen (!) bürokratlar tarafından aynılaştırılmak ve tektipleştirilmek istenmesidir. Bu zevat, bugün bu yapının onlara verdiği aşırı yetkileri kullanarak ve kendilerini toplumun vasisi olarak görüp "cübbe ve kep değer çatışması yaratabilir" gibi bir bahaneyle hoşlanmadığı "cübbe ve kep"i değiştirmek ister, geçmişte başka bahanelerle başka şekilde yaşamlarımıza müdahil olmuştur, eğer bu sistem böyle devam ederse gelecekte başka biçimlerde hayatlarımıza karışacaklardır.

  Hani yaşam tarzı ve giyim kuşama karışılmayacaktı? - user1036040

  Bu öğrencilerin anneleri-babaları yok mu karar verecek çocuklarının ne giyeceklerine?

  Bu işin sonu ... - kaşınan adam

  Öyle anlaşılıyorki bu işin sonu kravat,etek,ceket, pantolon ve blucin yasağına kadar gidecek.Çünkü yobazlıkta sınır yoktur..