MGK Kuzey Irak için toplanıyor

Cumhurbaşkanı Gül'ün başkanlığında ilk kez yarın toplanacak olan MGK toplantısının öncelikli gündemi PKK terörü olacak.

 

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu (MGK),  bir ayda 29 askerin şehit olması, sekiz askerin PKK tarafından kaçırılmasının ardından yükselen gerilimde ilk toplantısını yarın yapıyor. Toplantıda bölgedeki son durum ile Kuzey Irak'a yönelik olası askeri operasyon konusunda bütün dosyaların masaya yatırılması bekleniyor. Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'un da iç güvenlik harekatı ile ilgili Kurul'u bilgilendirmesi bekleniyor.

İki ayda bir toplanan Milli Güvenlik Kurulu, Ekim ayı olağan toplantısını bugün yapıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül daha önce Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak katıldığı MGK'ya ilk ilk kez başkanlık edecek.

Toplantıya ilk kez katılacak olanlar 

Toplantıda bazı üyeler de ilk kez MGK'ya katılmış olacaklar. Sivil kanattan Başbakan Yardımcıları Nazım Ekren, Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, asker kanadından Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu bu isimler arasında yeralıyor. MGK Genel Sekreterliğine getirilen Büyükelçi Tahsin Burcuoğlu da ilk kez MGK'ya katılacak.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na getirilmesi veto edilen Beşir Atalay, İçişleri Bakanı olarak MGK üyeliğine hak kazanmıştı. MGK'da sivil-asker dengesi de ilk kez siviller lehine farklı birşekilde bozuldu. Toplantıda 5 askerin karşısına Cumhurbaşkanı ile birlikte 10 sivil oturacak.

Toplantının büyük bölümünde terörle mücadele konuşulacak. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın PKK'ya karşı yürüttüğü iç güvenlik harekatı; Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD ve Britanya liderleri, Dışişleri Bakanı Ali Babacan da Irak yönetimi ve Ortadoğu ülkelerinin liderleriyle yaptığı görüşmelerle ilgili ayrıntılı bilgi vermesi bekleniyor. MGK toplantısının TBMM'nin hükümete yurtdışına asker gönderme yetkisi veren tezkerenin sonrasında çıkan ilk toplantı olmasına da dikkat çekiliyor. Bu nedenle toplantıda PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarına yönelik sınırötesi operasyon konusunda da hükümete tavsiye kararı çıkabileceği belirtildi. (Radikal)