MGK: Müzakere tarihi olumlu

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), AB'nin 17 Aralık Brüksel zirvesinden Türkiye için müzakere tarihi çıkmasını olumlu buldu, ancak 'ayrımcı olmayan', 'koşul içermeyen' ve 'sürdürülebilir' bir müzakere için zirve kararındaki 'olumsuz' unsurların kaldırılmasını istedi.

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu (MGK), AB'nin 17 Aralık Brüksel zirvesinden Türkiye için müzakere tarihi çıkmasını olumlu buldu, ancak 'ayrımcı olmayan', 'koşul içermeyen' ve 'sürdürülebilir' bir müzakere için zirve kararındaki 'olumsuz' unsurların kaldırılmasını istedi.
MGK'nın aralık ayı olağan toplantısı dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Başkanlığı'nda Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Toplantının ana gündem maddesini AB zirvesi kararları oluşturdu. Toplantı sonunda açıklanan bildiride konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:
"Türkiye'nin üyelik müzakerelerine başlaması için tarih belirlenmiş olması olumlu karşılanmakla birlikte, müzakere sürecinin, doruk kararlarındaki kimi olumsuz öğelerin ortadan kaldırılarak, Türkiye aleyhinde ayrımcı olmayan ve koşul içermeyen, sürdürülebilir bir zeminde yürütülmesinin önemi vurgulanmıştır."
Toplantıda zirve bildirisinin Kıbrıs konusundaki paragrafı da ele alındı. AB dönem başkanlığının, Rum Kesimi'nin Gümrük Birliği'ne dahil edilmesinin Türkiye'nin Rum Kesimi'ni tanıması anlamına gelmeyeceğini açıklaması da olumlu karşılandı.
Toplantıda Irak ve ABD ile Türklerin Irak'taki can güvenliğini sağlayacak adımların atılması için temasların sıkılaştırılması kararlaştırıldı. ABD ile yapılan görüşmelerde Irak'taki PKK varlığı ve Irak'ın toprak bütünlüğü konusundaki kaygıların iletilmesi görüşü benimsendi.
MGK toplantısında yeni Milli Siyaset Belgesi ile ilgili durum da gözden geçirildi.