MGK: Önce Meclis

Bürokratlar çıktı
ANAP lideri Yılmaz, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın karşı çıkmasına rağmen Anayasa paketini MGK'da tartışmaya açtı. Resmi gündem bitip bürokratlar ayrıldıktan sonra konuşan Yılmaz, KOB ve UP'yi anımsatarak,
"AB yoluna devam etmek istiyorsak bu değişiklikler yapılmalı" dedi.
Ecevit ve Bahçeli
Yılmaz, Genelkurmay'ın bilgi notlarındaki AB'ye dair görüşlerin süreci kötü etkilediğini belirtti. Başbakan Ecevit ve MHP lideri Bahçeli, konunun önce Meclis'e gitmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Ecevit ve Bahçeli'ye hak verdi.
'Önce olgunlaşsın'
'Bazı çekincelerin geçmişte kaldığını' belirten asker kanadı ise, "Anayasa Meclis'in işi" görüşünü dile getirdi. Tartışma MGK bildirisine şöyle yansıdı: Anayasa değişikliği önerilerinin olgunlaştırılarak TBMM'den geçmesi temenni edilmiştir.
Erdoğan örnek gösterildi
Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu, askerin 'hassasiyetlerini' anlatırken, AKP lideri Erdoğan'ın yeni ortaya çıkan konuşmasını örnek gösterdi. Kıvrıkoğlu, düzenlemeler yapılırken bu tip konuşmaların göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının resmi gündeminde yer almayan Anayasa değişikliği paketi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit'in karşı çıkmasına rağmen Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz tarafından gündeme getirildi. Yılmaz, AB üyeliği için Anayasa değişikliğinin Meclis'ten geçmesi gerektiğini söylerken, askerler yumuşak bir üslupla konunun 'Meclis'in işi' olduğunu hatırlattı.
Başbakan Ecevit ve MHP lideri Bahçeli konunun öncelikle liderler zirvesinde, sonra da Meclis'te tartışılması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Sezer'in de asıl tartışma adresi olarak TBMM'yi gösterdiği öğrenildi.
Özkan'dan Yılmaz'a telkin
Yılmaz'ın 'ulusal güvenlik' çıkışı ve Genelkurmay'ın buna sert yanıt vermesinin ardından gözlerin çevrildiği MGK toplantısı için dün trafik erken başladı. Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan toplantı öncesinde Yılmaz'la Nenehatun Caddesi'ndeki konutunda sabah kahvaltısında bir araya geldi. Buluşmada Özkan'ın, tansiyonu yeniden yükseltmemesi yönünde Yılmaz'a telkinde bulunduğu öğrenildi. Yılmaz ile Özkan kahvaltının ardından MGK toplantısına birlikte gitti.
Alınan bilgiye göre, resmi gündemde bulunmayan Anayasa değişikliği ve ulusal güvenlik konusu, Yılmaz tarafından gündeme getirildi. Yılmaz, resmi gündem tamamlandıktan ve ilgili bürokratlar ayrıldıktan sonra söz aldı ve Katılım Ortaklığı Belgesi ve Ulusal Program'a dikkat çekerek, "Eğer AB yoluna devam etmek istiyorsak, bu değişiklikleri yapmalıyız" dedi. Genelkurmay'ın, AB ile ilişkiler konusunda dönem dönem yayımladığı bilgi notlarına da işaret eden Yılmaz, bu notlardaki görüşlerin, eğer hâlâ geçerliyse, AB ile ilişkileri zora sokabileceğini söylediği öğrenildi. Yılmaz, konunun açıklığa kavuşturulabilmesi için düşüncelerin
konuşulması gerektiğini savundu.
Ecevit-Bahçeli yatıştırıyor
ANAP liderinin ardından sözü Başbakan Bülent Ecevit ile diğer hükümet ortağı Devlet Bahçeli aldı. Konunun 17 Eylül'de Meclis açılırken değerlendirileceğini anımsatan Ecevit ile Bahçeli, "Paketi daha biz henüz kendi aramızda bile tartışamadık. Bu nedenle konu öncelikle Meclis'te tartışılmalıdır" görüşünü dile getirdi. Anayasa değişikliğinin Meclis'in işi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Sezer de yeni düzenlemelerin dikkatli bir şekilde ele alınması gerektiğini vurguladı. Sezer, Anayasa değişikliğindeki bazı eksikliklerin Meclis'te giderilebileceğini de ifade etti.
Tansiyonun toplantıda bir kez daha yükselmesini istemeyen askerler ise hükümet ortaklarının ve Cumhurbaşkanı'nın sözlerini müdahale etmeksizin dinledi. Yılmaz'ın, 'Genelkurmay'ın AB konusundaki görüşleri'ne ilişkin sözlerini yanıtlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun "Bu görüşler zaman içinde değişiklik gösterebilir. Bilgi notları dönemin koşulları doğrultusunda hazırlanmaktadır. Bazı konularda toplumda da çekinceler var. Bu konuları olgunlaştırıp karara bağlamak Meclis'in işi" diye kısa bir konuşma yaptığı öğrenildi.
Erdoğan gündeme geldi
Kıvrıkoğlu'nun Anayasa değişiklikleri konusundaki hassasiyetlerini anlatırken AKP lideri Tayyip Erdoğan'ın yeni ortaya çıkan konuşmasını örnek gösterdiği kaydedildi. Kıvrıkoğlu'nun bu tip konuşmaları
'rahatsızlık nedeni' olarak nitelediği ve yasal düzenlemeler yapılırken göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladığı kaydedildi. Askerlerin Kürtçe yayın ve eğitim konusundaki itirazlarını da yineledikleri belirtildi.
Öte yandan, 'Doğu ve Güneydoğu Eylem Planı' görüşülürken, hedeflenen uygulamaların yüzde 50'sinden fazla gerçekleştirildiği belirtildi, çalışmalara bugüne kadar yaklaşık 700 trilyon lira aktarıldığı kaydedildi.
Hassas noktalar
MGK'nın askeri kanadı, görüşülecek Anayasa değişikliği paketinde özellikle, düşünce özgürlüğünün sınırlarının genişletilmesi ve devletin temel niteliklerine karşı işlenecek suçların af kapsamına alınmasını sağlayan düzenlemelerle ilgili hassasiyet taşıyor.