MGK Sekreterliği'nde devir

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Orgeneral Cumhur Asparuk, MGK Genel Sekreteri olan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Tuncer Kılınç'a görevi devretti. Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu ve Başbakan Ecevit'in eşleriyle katıldığı törende Asparuk, "MGK günlük siyasetin dışındadır" dedi.

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği'nde dün düzenlenen devir teslim töreninde askerler ulusal güvenlik tartışmalarına bu kez 'inceden' dokundurdu. MGK Genel Sekreterliği'ne atanan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Tuncer Kılınç, dün görevi Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Orgeneral Cumhur Asparuk'tan devraldı.
Ulusal güvenlik tartışmasını kamuoyu gündemine getiren Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz törene katılmazken, Orgeneral Asparuk da tartışmalardan söz etmeden MGK'nın önemine değindi. Asparuk'un sözleri Mesut Yılmaz'a yanıt niteliği taşıyordu.
'MGK anayasal kuruluş'
Asparuk ilk olarak MGK'nın devletin anayasal düzeninin, bütünlüğünün, siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik tüm menfaatlerinin korunmasının değerlendirildiği anayasal bir kurul olduğunu söyledi. Türkiye'nin soğuk savaş sonrasında dünyanın en duyarlı bölgesinin merkezinde yer aldığını belirten Asparuk, bu çerçevede güvenlik kavramının anlam değiştirdiğine dikkat çekti.
Asparuk, ülke topraklarının dış tehditlere karşı fiziksel korunması anlayışının yerini ekonomik, teknolojik, siyasi ve sosyal menfaatler ile devletin temel değerlerinin iç ve dış tehditlere karşı korunması ve kollanması anlayışına dayalı 'stratejik güvenlik' anlayışına bıraktığını ifade etti.
Türkiye'nin etnik, ideolojik ve tarihi emellerden kaynaklanan sorunları içeren bir coğrafyada bulunduğunu anımsatan Asparuk, "Milli güvenliğin sağlanması, her şeyin önündedir. MGK her türlü politik ve günlük kaygıların dışına çıkarak, milli güç unsurlarının milli hedefler yönünde güçlenmesini sağlayacak temel esasları tespit ederek, devletin bekasını ve milletin refahını sağlama yönündeki görevini özenle yerine getirme gayretindedir" dedi. Asparuk, MGK'nın yapısına yönelik eleştirileri de kurulun görevlerini sıralarken yanıtladı. Asparuk, "Milli güvenliğin sağlanması ve milli hedeflere ulaşılması amacıyla çağdaş devlet anlayışını içeren milli güvenlik siyasetinin tespit edilmesi" ifadesini kullandı.
Laiklik vurgusu
Görevi devralan Orgeneral Kılınç ise özellikle devletin üniter yapısı ve laiklik ilkesi üzerinde durdu. Laikliğin demokrasilerin 'olmazsa olmaz' koşulu olduğunu vurgulayan Kılınç, dini bölücü girişimlere malzeme yapma isteğinin ülke bütünlüğünü tehdit eden başlıca risk olduğunun altını çizdi. Üniter yapıdan hiçbir şekilde taviz verilemeyeceğini kaydeden Orgeneral Kılınç, bunun da MGK'nın başlıca görevleri arasında yer aldığını anımsattı.
Orgeneral Kılınç, "Türkiye üzerinde oynanan bölücü girişimler, halkın kutsal dini inancını bir ayrılıkçılık, bir siyasi malzeme yapma isteği, üniter ve laik devlet yapısını ve dolayısıyla ülke bütünlüğünü tehdit eden başlıca risk unsurlarıdır" diye konuştu.