MGK yoksulluğu gördü

Nevruz kutlamaları sırasında Mersin'de yaşanan bayrak yakma girişiminin ardından ortaya çıkan toplumsal gerilim ve büyük kentlerde giderek artan hırsızlık olaylarını ele alan Milli Güvenlik Kurulu (MGK), iç göç konusunda alarm verdi.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi
HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Nevruz kutlamaları sırasında Mersin'de yaşanan bayrak yakma girişiminin ardından ortaya çıkan toplumsal gerilim ve büyük kentlerde giderek artan hırsızlık olaylarını ele alan Milli Güvenlik Kurulu (MGK), iç göç konusunda alarm verdi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun göç verme konusunda kritik noktayı aştığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında dün Çankaya Köşkü'nde nisan ayı olağan toplantısını yapan MGK'nın ana gündem maddesini iç göç sorunu oluşturdu. 4.5 saat süren toplantıda, Mersin'deki Türk bayrağına yönelik saldırı girişimiyle başlayan, Trabzon ve Sakarya gibi illere de yayılan toplumsal olaylar ve özellikle büyük şehirlerde artan hırsızlık olayları değerlendirildi.
Göç konusunda kurul üyelerine sunum yapan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya'nın da olduğu 14 ilin aşırı göç aldığı bilgisini verdi. Orgeneral Türkeri, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinin ise göç vermede kritik noktayı aştığını kaydetti. İç göçün önlenmesi için bu bölgelerdeki kalkınma ve gelişmişliğin sağlanmasına yönelik adımların atılması gerektiğine vurgu yapılırken, yaşanan toplumsal olayların temelinde yatan nedenin de yoksulluk olduğu saptamasına yer verildi.
'Vize önerisi' konuşuldu
MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan da, nüfus artışıyla ilgili olarak yaptıkları çalışma hakkında bilgi verdi. Alpogan, Türkiye'deki nüfus artış hızına özellikle bölgesel bazda dikkati çekerken, bu çerçevede ilgili tüm kurumların kapsamlı bir çalışma yapmasının kararlaştırıldığı öğrenildi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın büyükşehirlere vize önerisinin de gündeme geldiği iç göç değerlendirmesi, MGK bildirisine şöyle yansıdı: "Son yıllarda yoğun olarak yaşanan iç göçün nedenleri ve özellikle büyük kentlerde yarattığı sorunlar ele alınmış, göç alan ve veren kentlerin sorunlarına çözüm getirecek önlemlerin ivedilikle yaşama geçirilmesinin önemi vurgulanmıştır."
Enerji dosyaları
MGK'nın özel gündemini ise enerji konusu oluşturdu. Türkiye'nin enerji durumu, yakın gelecekteki ihtiyacı ve yapılması gerekenler konusundaki görüşmenin sunumu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler tarafından yapıldı. Milli Güvenlik Kurulu bildirisinin enerjiyle ilgili bölümünde şu ifadelere yer verildi:
"Dünyada enerji kaynaklarının kullanımına ve güvenliğine ilişkin geçerli ölçütler çerçevesinde, ülkemizde enerji güvenliği, sektörün durumu ve potansiyeliyle önümüzdeki döneme ilişkin enerji planlaması, yatırım gereksinimleri, yeniden yapılanma çalışmaları konusunda kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır."
Bildiride Kıbrıs'la ilgili olarak "17 Nisan 2005'te KKTC'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçları değerlendirilmiş ve önümüzdeki dönem Kıbrıs konusunda izlenecek politikalar gözden geçirilmiştir" denildi.


    http://www.radikal.com.tr/8471178471170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.