MGK'da Ankara saldırısı ve Suriye vurgusu

MGK'da Ankara saldırısı ve Suriye vurgusu
MGK'da Ankara saldırısı ve Suriye vurgusu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan toplantı, 6 saat sürdü. Toplantıda, iç ve dış gelişmeler ele alındı. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada Ankara'daki terör saldırısının çok yönlü olarak ele alındığı vurgulandı.

RADİKAL - Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada, 10 Ekim'de Ankara 'da yaşanan saldırıyla ilgili olarak, "Ankara'da meydana gelen menfur saldırı, yürütülen adli ve idari soruşturmalar çerçevesinde çok yönlü olarak ele alınmıştır" denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapıldı. Açıklamada, 10 Ekim tarihinde Ankara'da meydana gelen ve 102 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısıyla ilgili olarak yürütülen adli ve idari soruşturmaların ele alındığı belirtildi.

Yapılan açıklama şöyle:

"ANKARA'DAKİ SALDIRI, SORUŞTURMALAR ÇERÇEVESİNDE ÇOK YÖNLÜ OLARAK ELE ALINMIŞTIR"

"Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanmasına müteallik hususlar etraflıca görüşülmüştür. Ülkenin iç ve dış güvenliğine yönelik tehditler ile alınan ve alınacak olan tedbirler hassasiyetle değerlendirilmiş,  güvenlik güçlerinin fedakar ve kahramanca mücadelesi takdirle karşılanmıştır.

Ankara'da meydana gelen menfur saldırı, yürütülen adli ve idari soruşturmalar çerçevesinde çok yönlü olarak ele alınmıştır. Milletimizin bir arada yaşama iradesini, ülkemizdeki huzur ve barış ortamını ortadan kaldırmayı hedefleyen terörist faaliyetler içindeki örgütlerle ve uzantılarıyla mücadelenin aralıksız sürdürüleceğinin altı çizilmiştir.

Milli güvenliğimizi tehdit eden ve terör örgütleriyle işbirliği içerisinde hareket eden paralel devlet yapılanmasına karşı yürütülen kararlı mücadelenin çok yönlü olarak sürdürüleceği teyit edilmiştir.

SEÇİM GÜVENLİĞİ

1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan 26. Dönem milletvekili genel seçiminin huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleşmesine yönelik tedbirler hakkında kurula bilgi sunulmuştur.

SURİYE'DEKİ GELİŞMELER

Suriye'de yaşanan ve uluslar arası niteliği gün geçtikçe artan gelişmeler etraflıca değerlendirilmiş, güney sınırlarımıza yakın bölgelerde yaşanan hareketlilik, yapılan hava sahası ihlalleri de dahil olmak üzere, ele alınmış ve sınır güvenlik tedbirleri gözden geçirilmiştir.

Rusya ve İran'ın Suriye'deki rejimle ve bölgedeki gelişmelerle ilgili tutum ve politikaları değerlendirilmiştir.

Birleşmiş Milletler genel kurulu ve terörizmle mücadele zirvesinde ele alınan konular hakkında kurula bilgi sunulmuştur. Bölücü terör örgütünün Suriye'deki uzantılarının da uluslararası alanda terör örgütleri kapsamında tescilinin gerekliliğinin altı çizilmiş, DEAŞ terör örgütüne karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır.

"MÜLTECİ SORUNUNDA KÜLFET PAYLAŞIMI ADİL VE KAPSAYICI BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLMELİ"

Suriye'deki sivil halka yönelik şiddet ve güç kullanımı neticesinde meydana gelen can kayıplarının ve insan hakları ihlallerinin bir an önce sona erdirilmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış insanların mağduriyetlerinin giderilmesi için bugüne kadar yaptığımız çalışmaların, insani sorumluluk bilinci içerisinde devam edeceği belirtilmiştir. Uluslararası toplumun mülteci sorununa çözüm bulmak amacıyla daha somut ve gerçekçi adımlar atması gerektiği, bunun Avrupa ve Dünya için de önemli bir problem olduğu dile getirilmiştir. Külfet paylaşımının adil ve kapsayıcı bir şekilde gerçekleştirilmesine ihtiyaç bulunduğu hususunun altı çizilmiştir.

Irak'ta yaşanan son gelişmeler gözden geçirilmiş, ülkemizin ve bölge ülkelerinin Irak ile olan ilişkileri ele alınarak, Irak sınırları içerisinde varlığını sürdürmeye çalışan soydaş ve akraba toplulukların yaşadığı sorunların giderilmesi gerektiği hususu dile getirilmiştir.

"İSRAİL'İN İZLEDİĞİ TAHRİK EDİCİ TUTUMUN KABUL EDİLEMEZ"

Yemen, Libya ve Mısır başta olmak üzere Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da Yaşanan gelişmeler hakkında kurula bilgi verilmiş, İsrail'in insanlığın ortak mirası Kudüs şehri ve Mescid-i Aksa'da izlediği tahrik edici tutumun kabul edilemez olduğu belirtilmiştir.

KKTC'DEKİ GELİŞMELER

Kıbrıs'ta müzakere sürecinde meydana gelen son gelişmeler ele alınmış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan kardeşlerimize olan desteğimiz teyit edilmiştir. "