MGK'dan zirveye destek

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Kıbrıs'ta Rauf Denktaş'ın Rum kesimiyle görüşme çağrısına destek verdi ve Türkiye'nin...
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Kıbrıs'ta Rauf Denktaş'ın Rum kesimiyle görüşme çağrısına destek verdi ve Türkiye'nin
tezlerinde değişikliğe gidilmeyeceğini duyurdu. Türkiye, bir yandan AB üyeliği ile Kıbrıs'ın ayrı tutulması gerektiğini anlatırken, diğer yandan Kopenhag Kriterleri doğrultusunda atılacak adımları son İlerleme Raporu doğrultusunda 'daha dikkatli' ele alacak.
MGK'nın kasım ayı olağan toplantısı dün Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığındaki 5.5 saatlik toplantıya Başbakan Bülent
Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, başbakan yardımcıları, kurul üyesi bakanlar ve kuvvet komutanları katıldı. Dışişleri Bakanı İsmail Cem
ile Başbakanlık AB Genel Sekreteri Volkan Vural kurula brifing sunarken, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB'ye tam üyeliği konusundaki gelişmeler masaya yatırıldı.
MGK, Rauf Denktaş'ın Glafkos Klerides'e yaptığı görüşme çağrısı çerçevesinde çözüm arayışlarının sürdürülmesini destekleme kararı aldı. Savunulan tezlerde geri adım atılmaması, ancak 'rest' anlamına gelecek daha ileri bir noktaya gelinmemesi de benimsendi. MGK bildirisinde şöyle denildi:
"Türkiye, Kıbrıs'ta iki tarafın ortaklaşa kabul edebileceği bir çözüm arayışına bütün iyi niyetiyle devam edecektir. Bu anlayışla, sayın Denktaş'ın yapmış olduğu görüşme çağrısını desteklemektedir.
Ancak Türkiye, uluslararası anlaşmaları ihlal eden, Türkiye'nin ve KKTC'nin güvenliğine tehdit oluşturan Kıbrıs Türklerini Rum hâkimiyeti altında bir azınlık konumuna dönüştüren bir oluşuma da izin vermeyecektir."
MGK'da İlerleme Raporu değerlendirilirken, Türkiye'nin Kopenhag Kriterleri'nin gereğini yerine getirmesi gerektiği vurgulandı ve bu noktada verilecek son kararların 'siyasi' olduğu dile getirildi.
Güneydoğu ve HADEP
Toplantıda irtica, terör ve organize suçla mücadele değerlendirmesi de yapıldı. Bu kapsamda Güneydoğu'daki siyasi faaliyetlere de kısaca değinilirken, diğer partilerin HADEP'in örgütlenmesi karşısında etkin olamadığı anlatıldı.
Afganistan konusunda ise Türkiye'nin daha aktif rol üstlenmek istediği vurgulanırken, buna yönelik olarak barış gücü ve insani yardımlar gibi sosyal içerikli katılımlara daha sıcak bakıldığı vurgulandı.