MGK'de 'patlama' tespiti

Milli Güvenlik Kurulu'nun dünkü toplantısında kriz nedeniyle yaşanan işsizlik ve hayat pahalılığının sosyal yaşama etkileri tartışıldı. Hükümet güvence verdi.
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi

İSTANBUL - 19 Şubat krizinin sosyal yaşam üzerindeki etkilerinin değerlendirildiği Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında hükümet güvence verdi. Son iki MGK toplantısında yapılan 'işsizlik ve hayat pahalılığının sosyal patlama riskini artırdığı' saptaması karşısında hükümetin mesajı 'programı kararlılıkla uyguluyoruz' şeklinde oldu.
MGK temmuz ayı olağan toplantısı geleneksel olarak İstanbul Maslak'taki Harp Akademileri Komutanlığı'nda gerçekleştirildi. Türkiye'nin güvenliğini ilgilendiren iç ve dış tehditlerin değerlendirildiği toplantıda güvenlik ve istihbarat birimleri tarafından hazırlanan raporlar sunuldu.
Hükümetten güvence
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında 3,5 saat süren toplantıda ekonomide yaşanan gelişmelere ve bunların toplum üzerindeki etkilerine de değinildi. MGK'nın mayıs ve haziran ayı toplantılarında yaşanan krizin sosyal kesimler arasındaki gelir dağılımı adaletsizliğini derinleştirdiği vurgulanmış ve sosyal patlama tehlikesine dikkat çekilmişti.
Bu kapsamda dün de hızla artan işsizlik başta olmak üzere ekonomik krizin sosyal yaşama etkileri üzerinde duruldu. Konunun 'hükümete uyarı' değil, 'ortaya çıkan bir durumun devletin zirvesinde tartışılması' niteliğinde olduğunun altı çizilirken, gerekli önlemlerin alınması gereği vurgulandı. Kurulun hükümet kanadı da 'ekonomik programı kararlılıkla uyguluyoruz' mesajı ile toplumsal sorunların mutlaka aşılacağının güvencesini verdi.
Makedonya brifingi
Toplantının dış gelişmelere ilişkin bölümünde
ise Balkanlar'da yaşanan gelişmeler ele
alındı. Bir süre önce Makedonya'yı ziyaret eden Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in yanı sıra, Dışişleri Bakanlığı Balkanlar Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Taşer Makedonya'daki gelişmelere ilişkin brifing sundu. MGK'ya sunulan Makedonya raporunda bölgeye NATO askerlerinin gönderilmesi kararı alınması durumunda izlenecek tavıra yer verildi.
'Hayata Dönüş' bilgisi
Toplantıda Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman' ın cezaevlerine düzenlenen
'Hayata Dönüş Operasyonu' konusunda kurula bir kez daha bilgi sunduğu öğrenildi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman'ın, cezaevlerine müdahale eden jandarma birliklerinin tutuklu ve hükümlüleri can kaybı olmaksızın dışarı çıkarmak için çaba sarf ettiğini vurguladığı belirtildi.