MGSB'de yeni baştan

Bir türlü son şekli verilemeyen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde (MGSB) yeniden başa dönüldü. Belge, asker ve siviller, üzerinde anlaşma sağlayamadığı için Ekim 2004 tarihinden beri çıkarılamadı.

ANKARA - Bir türlü son şekli verilemeyen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde (MGSB) yeniden başa dönüldü. Belge, asker ve siviller, üzerinde anlaşma sağlayamadığı için Ekim 2004 tarihinden beri çıkarılamadı.
Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği tarafından, ilgili birimlerin görüşleri alınarak sadeleştirilen MGSB hükümet ile askerler arasında sorun olmaya devam ediyor. Türkiye'deki ve dünyadaki son gelişmeler doğrultusunda belirli periyotlar içinde yenilenen MGSB'nin son yenileme çalışmaları Ekim 2004 tarihinde başlandı. MGSB için Genelkurmay Başkanlığı, MGK Genel Sekreterliği, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ayrı ayrı görüşler hazırladı. Belge kısaltılarak 25 sayfaya kadar indi.
Ancak MGK Genel Sekreterliği tarafından birleştirilen ve hükümetin talebi doğrultusunda da sadeleştirilerek 25 sayfaya indirilen taslak metin askerlerin taleplerini karşılamadı.
Ülke içinde özellikle PKK terör örgütüyle mücadele konusunda zafiyet yaşanabileceği, dışarıda ise Kıbrıs konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmemesi ve Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarmasının 'casus belli' (savaş nedeni) olarak algılanmaması askerlerin itirazlarının temelini oluşturdu.
Haziranda çıkmadı
Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne haziran ayında gerçekleştirilen MGK toplantısı sırasında son şeklinin verilmesi bekleniyordu, ancak umulan olmadı.
Toplantıdan sonra yayımlanan MGK bildirisinde yaşanan sorunun ileri tarihe ertelendiği belirtildi ve "Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne ilişkin görüşmenin daha sonraki toplantılarda yapılması kararlaştırılmıştır" ifadesi kullanıldı.
Bu arada Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ni oluşturacak olan Genelkurmay Başkanlığı, MGK Genel Sekreterliği, İçişleri ve Dışişleri bakanlıkları ile MİT Müsteşarlığından yetkililerin yeniden bir araya gelerek, belge üzerinde yeniden çalışmaya başladıkları öğrenildi.
Yeniden görüş talebi
Genelkurmay Başkanlığı da bu çerçevede belgeyle ilgili süreci başa döndürdü ve kuvvet komutanlıklarından yeniden görüş göndermelerini istedi.
Yeni çalışmada askerlerden gelen itirazların dikkate alınması ve özellikle Yunanistan ile Kıbrıs'a ilişkin Türkiye'nin hak ve menfaatlerinin Avrupa Birliği sürecine zarar vermeyecek şekilde, ancak daha kalın çizgilerle belirtilmesi bekleniyor. Yetkililer, yeni MGSB'nin 24 Ekim'deki olan MGK toplantısına yetişmesinin mümkün olmadığını belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7600047600040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.