MGSB'yi sızdıranlar aranıyor

2009 yılına kadar geçerli olacak ve Türkiye'nin iç ve dış güvenlik politikalarının belirlendiği Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi'nin (MGSB) basına sızması devleti harekete geçirdi.

ANKARA - 2009 yılına kadar geçerli olacak ve Türkiye'nin iç ve dış güvenlik politikalarının belirlendiği Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi'nin (MGSB) basına sızması devleti harekete geçirdi. Medyada belgenin ayrıntılı şekilde yer almasından rahatsızlık duyan askerler ve hükümet, belgenin kimler tarafından sızdırıldığını araştırmaya başladı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, dün bir basın toplantısı düzenleyerek şunları söyledi: "MGSB ile ilgili basında yer alan haber ve yorumlar maksatlı sızdırmaların ürünü. Söz konusu yalan-yanlış bilgilerin sorumsuzca sızdırılması devletimizin çıkarlarını tehlikeli bir şekilde zedelemekte. Anılan belgeye dair bilgileri sızdıran sorumsuz kişiler yasalarımız uyarınca ciddi bir suç işlemekte. Bu itibarla, Dışişleri Bakanımızca, Başbakanvekili sıfatıyla, söz konusu bilgilerin kimler tarafından, nasıl ve hangi yöntemlerle sızdırıldığının araştırılması ve sorumluların tespiti için istihbarat birimlerine talimat verildi."
MGSB ile ilgili olarak yapılan haberlerde, iç ve dış tehditlere ilişkin ayrıntılar yer almıştı. Aşırı sağın tehditler arasından çıkarıldığı, buna karşın aşırı sol, bölücü terör ve irticanın tehditler arasındaki yerini koruduğu kaydedilmişti. Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarmasının casus belli-savaş nedeni olarak sayılacağının da metinde yer aldığı, buna karşın asimetrik tehdidin de öncelikli olarak ilgilenilmesi gereken bir gelişme olduğu vurgulanmıştı. Ordunun görevleri arasında ülkenin iç düzeninin korunması da yer almıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7614907614900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.