MHP binasında kaçak sundurma

MHP'nin Ankara Balgat'ta bulunan Genel Merkezi'nde kaçak bölüm olduğu ortaya çıktı. Binaya bu nedenle iskân izni alınamıyor.


RİFAT BAŞARAN 

Yapımı beş yıl süren MHP Genel Merkez binasının iskân sorunu ortaya çıktı. Çankaya Belediyesi tarafından binada yapılan denetimde, arka bölümüne yapılan ve protokol girişi olarak kullanılan kapı çevresine inşa edilen sundurmanın bina projesinde yer almadığı, sonradan yapıldığı belirlendi. Bu nedenle sundurma bölümü kaçak duruma düşerken, zabıt tutuldu ve bu bölüm için yıkılma tehlikesi gündeme geldi.
Yalnızca Genel Başkan ve protokol misafirlerin kullandığı giriş kapısı, binanın arka bölümünde bulunuyor. Bu cephede ciddi bir rüzgâr sorunu yaşanması üzerine çözüm arandığı ve sundurmanın yapıldığı belirtildi. Cam ve metal kullanılarak yapılan bölüm yalnızca arka cepheden görülebiliyor.
Yaklaşık 50 metrekarelik bu bölümle ilgili bilgi veren Mimar Ahmet Vefik Alp şunları söyledi: “Çankaya Belediyesi’nin böyle bir işlem yaptığı doğru. Ancak benim binadaki tadilatla herhangi bir ilişkim yok. Ancak isterlerse gerekli imzayı veririm. Yeter ki binanın mimari yapısına uygun olsun. Sözkonusu bölüm ‘Şeref Girişi’ olarak da adlandırılıyor. Demirci ustasının zevkine bırakılamaz.”