MHP-CHP olmasa da komisyon kurulacak

MHP-CHP olmasa da komisyon kurulacak
MHP-CHP olmasa da komisyon kurulacak
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Hükümetin çözüm sürecine destek için TBMM çatısı altında kurmaya hazırlandığı “Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu”na CHP ve MHP kapıyı kapatırken, BDP yeşil ışık yaktı. AK Parti CHP ve MHP’nin restine restle karşılık verdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Bir parti üye verir, birisi vermez. Veren partilerin üyeleriyle süreci götürürsünüz. Bir kilitlenme söz konusu değildir” dedi.

CHP: Anayasaya aykırı 

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, partisinin çözümün adresi olarak TBMM’yi düşündüğünü, o nedenle bütün partilerin eşit temsil edileceği Anayasa Uzlaşma Komisyonu benzeri bir ‘Toplumsal Mutabakat Komisyonu’ kurulmasını önerdiklerini anımsattı. Hamzaçebi, “Oysa iktidar partisinin önerdiği komisyon, çözüm sürecinin değerlendirilmesi komisyonudur. TBMM İçtüzüğü ve anayasaya aykırıdır” dedi. Hamzaçebi, kendi önerilerini gelecek hafta TBMM Danışma Kurulu’na getireceklerini, orada kabul görmemesi halinde Genel Kurul’a taşıyacaklarını da söyledi. 

MHP: Üye yok 

MHP’den de benzer bir açıklama geldi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, komisyonun içtüzüğe aykırı olduğunu iddia etti. Oktay Vural, “Minareyi çalanlar şimdi kılıf oluşturuyor” diye konuştu. Vural, komisyona destek ve üye vermeyeceklerini de sözlerine ekledi. Komisyonda yer alacağını açıklayan BDP ise, daha önce verilen iki araştırma önergesini güncelleyerek tekrar TBMM Başkanlığı’na sundu. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Parlamentonun bu açıdan devreye girmiş olması bizim açımızdan önemsenmesi gereken bir husustur. Ancak önergenin gerekçesini okuduğumuz zaman eleştirilmesi gereken çok ciddi hususlar var. Her şeyden önce sorunu Kürt sorunu olarak Türkiye’nin demokratikleşmesi olarak adlandırmaktan bile çekinmiş. Terör sorunu olarak ortaya koymuş” dedi. 

AK Parti kararlı 

Muhalefetin tutumunu değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, komisyonun anayasa ve içtüzüğe aykırı olduğu iddialarını ‘bahane’ olarak nitelendirerek, “Hangi araştırma komisyonu eşit üyeyle kurulmuş? Var mı böyle bir örnek?” dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik ise, “TBMM’nin iradesi demek oradaki salt çoğunluğun, yani demokrasi 50+1 ile çalışır… Komisyona bir parti üye verir, birisi vermez. Veren partilerin üyeleriyle süreci götürürsünüz” dedi.

İki partiyle de kurulabilir

TBMM Başkanlığı komisyona muhalefetin üye vermemesi halinde nasıl bir sürecin izleneceğini araştırdı. İçtüzüğe göre, bir parti komisyonda üyelikten vazgeçme hakkına sahip. Salt çoğunluğu sağlayacak kadar üyenin seçilmiş olması, komisyonun çalışabilmesi için yeterli. Son dönemde kurulan araştırma komisyonları, 17 üyeden oluşuyor. Bunların 10’u AK Parti, 4’ü CHP, 2 MHP ve biri de BDP’lilerden oluşuyor. CHP ve MHP üye vermese de Araştırma Komisyonu’nun kurulması önünde bir engel yok. 9 üyeyle salt çoğunluğu sağlaması halinde komisyon, çalışmalarını yürütebilecek. Bu durumda CHP ve MHP’nin katılmaması halinde kendilerine düşen üyelik boş kalıyor, bu üyelikler diğer partiler arasında paylaştırılmıyor.