MHP, DTP'ye dokunmak istedi AKP reddetti: TBMM lincin vasıtası olamaz

Yasama dokunulmazlığının 'bölücülük suçlarına karşı kaldırılması' amacıyla anayasa değişiklik taslağı hazırlayan MHP, CHP ve AKP'nin desteğini aradı. Ancak AKP, "TBMM linç vasıtası olamaz" diyerek öneriye sıcak bakmadı.

ANKARA - MHP, "etnik bölücülüğün siyasi karargahı" olarak nitelediği DTP'ye karşı Meclis'te güçbirliği arıyor. Yasama dokunulmazlığının 'bölücülük suçlarına karşı kaldırılması' amacıyla anayasa değişiklik taslağı hazırlayan MHP, CHP ve AKP'nin desteğini aradı. Ancak AKP, "TBMM linç vasıtası olamaz" diyerek öneriye sıcak bakmadı. Tüm dokunulmazlıklarla ilgili düzenleme isteyen CHP de "kısmi dokunma"yı istemediği sinyali verdi. Buna karşın hassas bir konu olması nedeniyle AKP ve CHP'nin resmi tavrını belirlemekte zorlanacağı yorumları yapılıyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli önceki gün yasama dokunulmazlığının Meclis kürsüsü ile sınırlandırılması önerisinin ileri bir tarihe bırakılarak "Devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne karşı eylem ve suçlar" için dokunulmazlık zırhının acil anayasa değişikliği ile kaldırılmasını önermişti.

İmzaları yetersiz

Anayasa'nın 83. maddesinde değişiklik öngören tek maddelik bir değişiklik taslağını dün gündeme getiren 70 sandalyeli MHP'nin, Anayasa değişiklik teklifleri en az 184 imza ile TBMM'ye verilebildiğinden 114 imzaya daha ihtiyacı var. MHP, gerekli imzaları tamamlayabilmek için diğer partilerin nabzını yoklamaya başladı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, teklifin özünde, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne yönelik suçlarda milletvekili dokunulmazlığının hemen kaldırılması olduğunu vurgularken, "Bu suçlarla ilgili AKP ve CHP de rahatsız. Dolayısıyla bu konuda Mecliste bir mutabakat olduğunu düşünüyoruz" dedi.

MHP Grup Başkanvekilleri Mehmet Şandır ile Oktay Vural dün önce CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, ardından da AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile biraraya geldi. CHP'nin yasama dokunulmazlığının bir bütün olarak ele alınıp, kürsü ile sınırlandırılması görüşünü dile getirdiği; AKP'nin ise konuyu yetkili kurullarda değerlendireceklerini ifade ettiği öğrenildi.

'TBMM linç vasıtası olamaz'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, konuyla ilgili soru üzerine, "Hukuk devleti, kuralları olan bir devlettir. Taleplere göre hareket etme imkanı mümkün değildir. Dokunulmazlıklarla ilgili savcıların bu konularla ilgili hazırlamış oldukları iddianameler ve bunlarla ilgili deliller, TBMM’nin önüne gelir, eğer hakikaten orada ciddi bir suç unsuru görülürse, prosedüre göre TBMM bu dokunulmazlığı kaldırır. Ama TBMM hiçbir zaman bir lincin vasıtası olamaz. Hukuk devletinde de böyle bir şey yoktur. Dolayısıyla peşin olarak ’şunların dosyaları gelirse kaldıralım’, ’şunların dosyası gelirse bekletelim’ diye bir niyette de olabilmemiz mümkün değil. Bu hukuk devletinin temel ilkeleriyle çatışmaktadır" diye konuştu.

Panik hukuk olmaz

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı AKP'li Ahmet İyimaya, bu girişimi 'panik hukuk' olarak niteleyerek şöyle konuştu:

"Anayasalar ciddi bir uzlaşma temelinde kalıcı bir amaçla yapılır. Parça, parça anayasa yaparsanız, anayasa istikrarına vereceğ zarar her zaman kestirilemez. Türkiye artık anayasa istikrarını oluşturmak ve sürekli anayasa tartışalan ülke olmaktan kurtulmak zorundadır. Böyle büyük bir amacın önkoşullarından birisi konjektüre göre hukuk, konjektürel anayasa arayışından vazgeçilmesidir" dedi.

Tümden kaldırılmalı

CHP Lideri Deniz Baykal da konuyla ilgili soru üzerine, dokunulmazlıkların tümünün kaldırılması gerektiğini söyledi. Milletvekili dokunulmazlığı konusunda dünyanın çağdaş demokrasilerinde olduğu gibi bir uygulamanın bulunması gerektiğini kaydeden Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kenarından köşesinden ortaya çıkıyor. Çok ağır yolsuzluk ithamına maruz kalan milletvekillerinin dosyalarını örtbas ediyorlar. Şimdi yeni bir aşamaya geldiğimiz görünüyor, bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik bir arayış, talep var. Bunu bir vesile olarak görelim ve bütün dokunulmazlık dosyalarını aynı anda, hep birlikte kaldıralım. Bizim önerimiz budur. Bütün milletvekillerinin dokunulmazlıklarını derhal kaldıralım herkes hesabını mahkemede versin. Meclis’te sanıyorum 200 kadar dosya var, kaldıralım tümünün dokunulmazlığını, herkes gitsin mahkemede hesap versin. ’Şu dosyayı ayıklayalım, bunu tutalım, öbürünü tutmayalım...’ Bu, bizim işimiz değil, doğru değil."

DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal 'kısmi düzenlemeye karşı olduklarını söyledi. Birdal, dokunulmazlıkların 'kürsü' ile sınırlandırılması gerektiğini ifade ederek, "Kürsü dokunulmazlığı dışındaki bütün suçlardan kaldırılmasına destek veririz" diye konuştu.(Radikal/Yurdagül)