MHP İl başkanından gazetecilere tuhaf bir 'zarf'

MHP İl başkanından gazetecilere tuhaf bir 'zarf'
MHP İl başkanından gazetecilere tuhaf bir 'zarf'
MHP Diyarbakır İl Başkanı Tayyar Karakoç, partisinin il binasında düzenlediği toplantının ardından basın metnini gazetecilere zarf içinde dağıttı. Zarflarda açıklama metninin yanı sıra '50'şer lira' olduğunu gören gazeteciler duruma sert tepki gösterdi.

Radikal.com.tr - MHP Diyarbakır İl Başkanı Tayyar Karakoç, bugün partisinin MHP il binasında basın bir toplantısı düzenledi. Toplantıda ‘Kürt sorunu diye bir sorun olmadığını’, ‘olayın suni olarak gündemleştirildiğini’ savunan Karakoç, Akil İnsanlar Heyeti’ni de eleştirdi.

Toplantının ardından, Tayyar Karakoç’un okuduğu basın metni bir zarf içinde basın mensuplarına dağıtıldı. Ancak tuhaf olan şuydu ki gazetecilere dağıtılan zarfların içinde basın açıklaması metninin yanı sıra 50 TL’lik banknotlar vardı.

Verilen zarfta para olduğunu gören gazeteciler, duruma tepki göstererek zarfı il başkanına iade ettiler ve daha sonra da MHP il binasını terk ettiler.

Diyarbakır’daki basın meslek örgütleri de MHP İl Başkanı’na tepki gösterirken önümüzdeki saatlerde konuyla ilgili bir basın açıklaması yapılacağı duyuruldu.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada da MHP’li başkan Tayyar Karakoç’a sert tepki gösterilerek, yapılan hareketin "ahlaksızlık" olduğu belirtildi ve “cemiyet üyesi olmayan iki gazetecinin bu zarfı aldığı" belirtildi.

GGC tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bu bölgede görev yapan gazeteciler, her zaman insan hakları, adalet ve demokrasi için halkın haber özgürlüğü amacı ile görev yapmışlardır. Bu görevi yaparken arkadaşlarımızdan onlarcası şehit olmuş, yaralanmış, şiddete maruz kalmış, gözaltına alınmış veya tutuklanmıştır. Bütün bunlar ortada iken bölgemizde gerçek anlamda gazetecilik yapan arkadaşlarımızın tamamı hiç bir zaman kendilerine yönelik böyle onursuzca bir teklife pirim vermemiş ve bundan sonra da vermeyecektir. MHP il başkanlığının yapmış olduğu bu hareketi şiddetle kınıyor ve bölgedeki gazetecileri başkaları ile karıştırmamalarını tavsiye ediyoruz" denildi. 


AK PARTİLİ BAŞKAN DA YAPMIŞTI
Benzer bir olay 2009 yılında da yaşanmış, bu kez AK Partili Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, 1 Temmuz'daki basın toplantısına katılan 12 gazeteciye Basın Müşaviri aracılığı ile zarf içinde para dağıtmıştı. Bazı gazeteciler içinde 500'er lira bulunan zarfları almazken, zarfların yerel gazetecilere yıllık ‘abone parası’ olduğunu söyleyen Başkan Bozkuş, “Bu arada ‘ayıp olmasın’ diye diğer arkadaşlara da zarf verdik. Yanlış anlaşılmasın. Başka bir amacımız olamaz” diye açıklama yapmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/113011311301139

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  50 liraya gazeteci satın alınabilir mi? - denizci-41

  MHP'liler yanlış bir iş yapmışlar..Sanırım gazetecilerin hiçbiri bu paraya tenezzül etmezler..MHP'lleri yaptığı bu işin "aptalca" olduğunu söylemek istemiyorum ama, zekice bir şey olduğu da söylenemez..Devlet Bahçeli'den bir açıklama yapmasını beklemek hakkımızdır..Daha önce AKP de yapmış; yapılan bir iş için "kötü" emsal gösterilmez...

  DOĞRU MUAMELE - cyxzt

  Bu basın bundan anlıyor bence ama miktar az geldi sanırım. Bu arada ırkçılar da medeni sayılabilecek yöntemlerle tepkiler vermeyi öğrenmiş.

  ağzıyla kuş tutsa - kaşınan adam

  E ne yapsın adamalr.Muhalefet ağzıyla kuş tutsa medya haber yapmıyor.Onlarda bu şekilde kırk yılda bir haber olma şansını yakalamış oldu..Zekice bir yöntem..

  ben de gidecem bundan sonra - elifarzella

  valla ben de gidecem. kısa günün karı derim. telefonun da kulaklığını takar ciwan haco dinleye dinleye ekmeğime bakarım.

  Rüşvet=Vatan haini - aborinas

  mhpnin içine düştüğü hale bak... Sürekli vatan haini lafını ağzından eksik etmeyen bu zihniyete şunu demek istiyorum ki " asıl vatan hainleri rüşvet alan veya verendir."

  salyongoz - yusufyusuf

  adamcağaz ne yapsın.müslüman mahallesinde salyongoz ticareti yapıyor.kendini kabul ettirmek için para vermiş,yakında kömürde dağıtır.

  Tebrik ediyorum.. - LoremIpsum

  MHPyi fantezi dünyasinin yok olmaya mahkum bir zihniyeti olarak görsem bile teprik ediyorum sayin baskani, genelbaskaninin yolundan gidiyor. Sizin gibi kendini gazeteci sanan sahsiyetlerin dikkatini nasil cekecegini iyi ögretmisler. Güneydogu demeyide birakalim artik, o cografyanin adi kürdistan. Sayin GGCliler, kürdistanda bu son 100 yildir hangi ahlakli ve namuslu davranisa imza attinizki sayin karakoca ahlak dersi vermeye kalkiyorsunuz, hangi birikim ve tecrübeyle? TOMAlarin ezdigi, polislerin $akagindan ensesinden alninin ortasindan vurdugu coluk cocuklari gencleri nineleri dedeleri degil, ancak böyle televolelik hareketleri haber yaparsiniz siz! Karakocun size bictigi deger okadarmis, dua edinki 50 kurus koymamis zarfa, fazla alinmayin bence..