MHP: İzin vermeyiz

MHP lideri Bahçeli'nin, denizden haç çıkarma ayinine karşı eylemleri desteklemesi tartışılıyor. İHD, Bahçeli aleyhine suç duyurusu yapacak. MHP savunması: "Açıklama, ifade özgürlüğüne girer. Demokratik tepkimiz sürecek."
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, Haç çıkarma törenine karşı eylem yapan ülkücü gençlere destek açıklaması tartışma yarattı. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Bahçeli hakkında 'Şiddet çağrısı yaptığı' gerekçesiyle bugün suç duyurusunda bulunma kararı alırken, MHP'liler liderlerine sahip çıktı.
Bahçeli, partisinin Adana'da düzenlediği mitingde Hıristiyanların Haç çıkarma törenine değinerek şöyle demişti: "İstanbul'da piskopos elindeki haçı Haliç'e atıyor, diğerleri de haçı çıkararak kendince bir gelenek oluşturmaya çalışıyor. Fakat ülkücüler kayıklarla Haliç'te gezip mesajı veriyorlar. 'Zamanında atalarımızın yaptığını yine yaparız' diyorlar. Haliç'ten haç çıkarmak İstanbul'u Konstantinopolis yapmaktır."
İHD, Bahçeli hakkında, "Rum yurttaşlara karşı şiddet çağrısında bulunduğu" gerekçesiyle bugün Sultanahmet Adliyesi'nde suç duyurusunda bulunma kararı aldı.
MHP yönetimi ise Bahçeli'nin açıklamalarını 'ifade özgürlüğü' olarak nitelendirdi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, açıklamayı 'şiddete çağrı' olarak yorumlayanların 'algılama sorunu' oluğunu öne sürdü. MHP olarak misyonerlik meselesini din ve vicdan özgürlüğü olarak görmediklerini vurgulayan Şandır, "Türk milliyetçileri, MHP ve ülkülcüler bir siyasi faaliyet olan misyonerlik çalışmalarına meşru zeminlerde, güçleri oranında müsaade etmeyeceklerdir. Ülkücülerin tepkisi terör yoluyla değil tamamen demokratik ve meşru zeminlerde olmaktadır" dedi.
Haç eylemi La Figaro'da
Fransız Le Figaro gazetesinin 12 Ocak tarihli sayısında ülkücülerin Hz.İsa'nın vaftiz gününe denk gelen Rumların denizden haç çıkarma geleneğini protesto etmesini ve Rahşan Ecevit'in "Din elden gidiyor" açıklamasını Türkiye'de dini azınlıklara yeterince saygı göstermediğinin kanıtı olarak değerlendirdi.


    http://www.radikal.com.tr/7350927350920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.