MHP: Kızılelma Mitingi'ne destek vermedik

MHP: Kızılelma Mitingi'ne destek vermedik
MHP: Kızılelma Mitingi'ne destek vermedik
Ergenekon Davası'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Temmuz 2012'de aldığı ara kararda MHP Genel Merkezi'ne yazı yazarak kamuoyunda "Kızılelma Mitingi" olarak bilinen ve 30 Ağustos 2003 tarihinde Taksim'de yapılan mitinge parti olarak destek verilip verilmediği, destek verilmiş ise ne gibi bir destek verildiğinin sorulmasına karar vermişti.

İSTANBUL - Ergenekon Davası’na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Temmuz 2012’de aldığı ara kararda MHP Genel Merkezi’ne yazı yazarak kamuoyunda "Kızılelma Mitingi" olarak bilinen ve 30 Ağustos 2003 tarihinde Taksim’de yapılan mitinge parti olarak destek verilip verilmediği, destek verilmiş ise ne gibi bir destek verildiğinin sorulmasına karar vermişti.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Merkezi tarafından gönderilen ve üzerinde MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın imzasının bulunduğu bir sayfalık cevap yazısında şu ifadelere yer verildi: "Milliyetçi Hareket Partisi 30 Ağustos 2003 tarihinde yapılan ve Kızılelma olarak bilinen mitinge herhangi bir şekilde destek vermemiştir."


KIZILELMA MİTİNGİ NEDİR?
İddianamede, Mehmet Perinçek liderliğindeki İşçi Partisi gençlik grubu olan Öncü Gençlik ile Ergenekon Davası’nın tutuksuz sanıklarından İstanbul eski Ülkü Ocakları Başkanı Levent Temiz önderliğindeki grubun, emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün talimatıyla bir araya getirildiği anlatılıyor. Bir araya gelen grupların 30 Ağustos 2003’de Taksim’de miting düzenlediği kaydedilen iddianamede söz konusu birlikteliğin kamuoyunda ’Kızıl Elma Koalisyonu’ olarak anıldığı belirtiliyor.


MEHMET PERİNÇEK: TALİMATI BAHÇELİ’DEN ALDIĞINI SÖYLÜYOR
Davanın tutuklu sanığı Mehmet Perinçek 11 Haziran 2012’de yaptığı savunmasında konuya ilişkin şunları söylemişti, "ABD’nin Irak’a müdahalesine karşı çıkmak, savaşta Türk askerlerinin rol almasına karşı çıkmak ve Kıbrıs’ta Rauf Denktaş’a destek vermek amacıyla İşçi Partisi Öncü Gençlik İstanbul şubesi ile Ülkü Ocakları İstanbul şubesinin oluşturduğu tertip komitesi tarafından ortaklaşa bir miting düzenledik."
Mehmet Perinçek, Ergenekon Davası’nda tutuksuz sanık İstanbul eski Ülkü Ocakları Başkanı Levent Temiz’in savcılık ifadelerinin de kendi ifadesiyle uyuştuğunu belirterek, "Levent Temiz 2008 yılında savcılıkta ve emniyette ifade veriyor. Mitingin düzenlenmesi talimatını MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ’den aldığını söylüyor. Ancak soruşturmayı yürüten Cihan Kansız ’iddianameden Devlet Bahçeli’nin talimatıyla yapıldı’ ifadesini çıkarıyor. Bu ifadeyi çıkardığı için bütün iddianame çöküyor. Savcı aleyhe ve lehe bütün delilleri toplamak zorundadır. Bunu da dikkatinize sunuyorum" ifadelerini kullanmıştı.
Perinçek’in bu ifadesi üzerine mahkeme MHP Genel Merkezi’ne yazı yazarak, partinin bu mitinge destek verip vermediğini sormuştu. (Serpil Kırkeser/DHA)