MHP, MÜSİAD'a randevu vermedi

MHP, MÜSİAD'a randevu vermedi
MHP, MÜSİAD'a randevu vermedi
İş dünyası ile meslek odaları ve sendikaların temsilcileri geçen hafta TÜSAD, TOBB ve MÜSİAD, partilerle görüşüp koalisyon konusundaki görüşlerini dile getirdiler. MÜSİAD'a ise MHP'nin randevu vermediği ortaya çıktı.

RADİKAL-TÜSİAD, MÜSİAD ve TOBB heyetleri Ankara'da liderlerle görüşüp yeni kurulacak hükümet konusundaki görüşlerini dile getirdiler. TÜSİAD ve TOBB'un heyeti tüm liderlerle görüşürken  önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen MÜSİAD heyetine ise MHP 'nin randevu vermediği ortaya çıktı. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak randevu iddiasını bugün Hürriyet'e verdiği röportajda doğruladı. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, '' Görüşmeler kapsamında telefonuma ilk çıkan MHP’ydi “Genel Başkanımıza iletelim. Bir yoğunluk içindeyiz, biz sizi arayacağız” dediler. Şu ana kadar oradan bir geri dönüş olmuş değil'' dedi. MHP'nin neden MÜSİAD'a radevu vermediğini ise MHP'liler de bilmiyor. Kararın MHP lideri Bahçeli'ye ait olduğu öne sürülüyor. 

Geçen hafta Ankara’da yaptığınız seçim turunda randevuları nasıl ve hangi öncelik sırasıyla talep ettiniz?

Biz 5 kurumdan randevu isteyip kim önce randevu verirse o sırayla gitmek üzere yola çıktık. Hiyerarşik bir bakış açımız yok. Ben ilk önce MHP genel başkan yardımcılarından birisine ulaşabildim. Sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Bey’e (Berberoğlu) ulaştım. Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığına ulaştık. Arkadaşlarımız HDP özel kalemine ulaştılar. İlk geri dönüş Sayın Cumhurbaşkanı’ndan geldi. Bizim önceliğimiz değildi. Daha sonra Sayın Davutoğlu’ndan, sonra CHP’den, sonra da HDP’den randevu için yanıt geldi.

MHP lideri TÜSİAD ve TOBB heyetleri ile görüşmüştü 

- MHP’ye ne oldu? Telefonuma ilk çıkan MHP’ydi “Genel Başkanımıza iletelim. Bir yoğunluk içindeyiz, biz sizi arayacağız” dediler. Şu ana kadar oradan bir geri dönüş olmuş değil.

- Bir tavır olarak algıladınız mı bunu? Hassas bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde bu tür yorumlar yapmayı ben arzu etmem. Tavır olarak bakarsak, neyimiz yanlıştır ben bilmiyorum.

-MHP ile koalisyon ihtimalinin konuşulduğu bir haftada spekülasyonlardan uzak durmaya çalışmış olabilirler mi? Olabilir. Ama iktidara yakınlık uzaklık diye bakılsa CHP de, HDP de randevu vermeyebilirdi. Bir önyargıda bulunmak istemiyorum.

- TÜSİAD ile görüştüler ama değil mi? Görüştüler. TOBB ve diğer grupla da görüştüler. İlk olarak Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmemizin etkisi var mıdır, inanın bilmiyorum.