MHP'den idama rötar

MHP, Anayasa'da idam cezasıyla ilgili yapılacak değişikliğin gündeme hemen getirilmesini istemiyor.

ANKARA - MHP, Anayasa'da idam cezasıyla ilgili yapılacak değişikliğin gündeme hemen getirilmesini istemiyor. TBMM Partilerarası Uzlaşma Komisyonu üyesi ve MHP Kilis Milletvekili Mehmet Nacar, toplumun henüz idam cezasının kaldırılmasına hazır olmadığını belirterek, "O konuda dört yıl zamanımız var" dedi.
ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, 'ulusal güvenlik' konusunun, AB'ye tam üyelik için atılacak adımları engelleyeceği ve kaygılarının doğru olup olmadığının Anayasa değişiklikleri yapılırken ortaya çıkacağını ifade etmişti. MHP milletvekili Nacar ise, hazırladıkları 38 maddelik Anayasa değişikliği teklifini daha önce Başbakan, Başbakan yardımcıları ve muhalefet partilerinin genel başkanlarına da ilettiklerini anlattı.
'Komisyonda tartışıldı'
Mehmet Nacar, Anayasa'nın ilk üç maddesinde değişiklik yapılamayacağına ilişkin kesin bir hüküm bulunduğunu, bu nedenle dil konusunda zaten bir değişiklik yapılamayacağına dikkat çekti.
Nacar, komisyonda idam cezasının kaldırılması konusunda tartışma yaşandığını belirtti. Komisyon üyesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi de gözetilerek, Anayasa değişiklik teklifinde idam cezasının savaş dışında terör suçlarında da korunmasının kararlaştırıldığını söyledi ve şöyle devam etti: "Türkiye'de sadece ayrılıkçı terör yok. Çeşitli örgütlerce, çeşitli fikirler çerçevesinde organize olmuş örgütler de var. Bunun için madde bu şekilde önerildi."
Nacar, AB'ye sunulan Ulusal Program'da idam için orta vadede bir değişiklik öngörüldüğünü anımsatarak, "Yani bu 2005 yılına kadar çözülebilecek bir konu. Türkiye zor günler yaşadı. Bu zor günlerden sonra bir uyum ve anlayış gerekli. Toplum henüz idam cezasının kaldırılmasına hazır değil. İnsanların yaşadıkları acıyı hemen unutmaları mümkün değil. Gerilimi yeniden tırmandıracak bir konuyu gündeme getirmenin anlamı yok. O konuda daha dört yıl vaktimiz var" dedi. (anka)