MHP'li başkana 'kaçakçı'

ANAP'lı Ali Günel, Ağrı Şeker Fabrikası'nın Nahçıvan'dan şekerpancarı taşımacılığı işinin trilyonluk mazot...

ANKARA - ANAP'lı Ali Günel, Ağrı Şeker Fabrikası'nın Nahçıvan'dan şekerpancarı taşımacılığı işinin trilyonluk mazot kaçakçılığına yol açtığını savunarak, MHP il başkanının adının da karıştığı bu olay için İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'e suç duyurusunda bulundu.
Günel, Iğdır MHP il Başkanı Nevzat Aras'ın Nahçıvan pancarını Ağrı Şeker Fabrikası'na taşıma ihalesini aldığını, ancak bu işten zarar edeceği anlaşılan şirkete Bakanlar Kurulu kararı ile 10 bin ton ucuz mazot getirme hakkı sağlandığını öne sürdü. Bu yolla şirkete 4-5 milyon dolarlık bir rant sağlandığını ve Iğdır Valisi Mustafa Tamer'in de bu işin içinde olduğunu belirten Günel, İçişleri Bakanı Yücelen'den bu işin üzerine gitmesini istedi.
Iğdır Valisi Mustafa Tamer, Bakanlar Kurulu tarafından 10 bin ton mazot getirme hakkı verildiğini belirterek, mahkeme kararı gereğince firmanın mazot getirdiğini söyledi.
Iğdır İl Başkanı Nevzat Aras ise yeğenlerine
ait olan nakliye şirketinin şekerpancarı taşıma işini yıllardır yaptığını söyledi. Aras, Azerbaycan ve Türk hükümetlerinin aralarında yaptıkları protokolle,
"Nahcıvan'dan 50 bin ton şekerpancarı nakliyesi yapacak şirkete 10 bin ton mazot verilecek" kararı aldıklarını kaydetti.