MHP'li başkandan HDP'nin Newroz'una çelenk

MHP'li başkandan HDP'nin Newroz'una çelenk
MHP'li başkandan HDP'nin Newroz'una çelenk
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, HDP'nin düzenlediği newroz etkinliklerine çelenk gönderdi.

RADİKAL - Adana'da Halkların Demokrasi Partisi'nin (HDP) düzenlediği Newroz etkinliğinde Abdullah Öcalan posteri önüne konulan MHP 'li Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün kutlama çelengi, tepkiler üzerine kulise kaldırıldı. Sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklama yapan Hüseyin Sözlü de çelengin çiçekçi tarafından yanlışlıkla HDP kutlamasına götürüldüğünü yazdı.

Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleşen ve yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı kutlama alanında Abdullah Öcalan'ın dev bir posteri açıldı. Üzerinde 'Artık yeter önder Apo'ya özgürlük' yazılı posterin önününde Adana Büyükşehir Belediyesi'nin MHP'li Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün adı yazan çiçek dikkat çekti. Bir süre kalan çelenk, daha sonra kutlama alanındakilerin tepkisi üzerine arka taraftaki kulise alınıp, üzerindeki isim söküldü.

Kutlamalara katılan HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, tüm belediye başkanlarının Newroz kutlamalarına saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Hüseyin Sözlü'nün çelengi ile ilgilide konuşan Kürkçü, "Bence Belediye Başkanı üzerine düşeni yapmış. Ben detayını bilmiyorum. Ama yinede belediye başkanı hangi partiden olursa olsun, göndermişse biz bundan memnun oluruz" dedi.

SÖZLÜ: ÇİÇEKÇİ YANLIŞLIKLA GÖTÜRMÜŞ

Bu sırada çiçeğin fotoğraflarının sosyal paylaşım sitelerinde yer almasının ardından Hüseyin Sözlü, Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı. Sözlü, "Dostlar çiçekçi çiçeğimizi bitişikteki Altınkoza Amfi Tiyatrosu yerine Mimar Sinan Tiyatrosu'ndaki Newroz kutlamasına yanlışlıkla götürmüştür" dedi.

Kutlamaların yapıldığı alanda kurulan Newroz ateşini ise Adana'da 15 Ekim 2014'te kimliği belirsiz kişiler tarafından kurşunlanarak öldürülen 'Azadiya Welat' ve 'Gündem' gazeteleri dağıtıcısı Kadri Bağdu'nun ailesi yaktı. Kutlamalar sırasında Abdullah Öcalan'ın mektubu Kürtçe ve Türkçe okundu. Kutlamalara katılanlar, çalınan müzik eşliğinde halay çektikten sonra olaysız dağıldı.