MHP'li Karataş: Emirgan Korusu'na komşu arazinin ihalesi iptal edilsin

MHP'li Karataş: Emirgan Korusu'na komşu arazinin ihalesi iptal edilsin
MHP'li Karataş: Emirgan Korusu'na komşu arazinin ihalesi iptal edilsin
Alışveriş merkezi ve rezidans yapılacağı öne sürülen Emirgan Korusu'na komşu 158 bin 497 metrekare büyüklüğündeki arazinin ihalesi bugün yapılıyor. MHP'liler de ihalenin iptal edilmesi için protesto eylemi yapıt. MHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş, "1923'ten 2002'ye kadar 11 bin dönüm arazi satılırken yabancılara, 2002- 2015 yılları arasında ise 90 milyon metrekare arazi yabancılara peşkeş çekilmiştir"

RADİKAL-Emirgan Korusu'na komşu arazisinin satış ihalesi bugün yapılıyor. Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP ) İstanbul İl Başkanı ve bir grup partili ise ihale önce satışı protesto etti. Ataşehir'deki Emlak Konut  Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Merkezi önünde toplanan MHP'liler ihalenin iptal edilmesini istedi. MHP İstanbul İl  Başkanı Mehmet Bülent Karataş burada yaptığı konuşmada ihalenin gerçekleşmemesini istediklerini ifade etti. Karataş şunları söyledi: “İstinye bayırındaki araziyi bizler boğazın son incisi olarak görmekteyiz. Ve İstanbul'da yaşayan insanların son oksijen alanı olarak görmekteyiz burayı. 1923'ten 2002'ye kadar 11 bin dönüm arazi satılırken yabancılara, 2002- 2015 yılları arasında ise 90 milyon metrekare arazi yabancılara peşkeş çekilmiştir. 1920'lerde İstanbul'u işgal edenlerin silahlarıyla gittiğini şimdi ise sermayesi ile ülkeye döndüklerini görmekteyiz." 

İstanbul'un yaşanılır olmaktan çıktığını da sözlerine ekleyen Mehmet Bülent Karataş,  “İstanbul'da refüjler arasındaki yeşillendirmeyi orman kıyımı ile eş görüyorlar. Yeşili sadece dolarda gördüklerini çevre güzelliklerinde görmediklerini düşünüyoruz. Biz fidanı da doğanın güzelliği olarak görürken onlar Hakan Fidan'ın fidanı olarak görmekteler “ ifadelerini kullandı. MHP'liler eylemin ardından olaysız dağıldı.

Özgür ARSLAN-İSTANBUL/ DHA