MHP'lilere bayrak davası

Yerel seçimlerde Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde belediye başkanlığı koltuğunu kaybeden MHP'liler, kendi dönemlerinde ilçede yaptırdıkları direklere Türk Bayrağı asınca haklarında dava açıldı.
Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

OSMANİYE - Yerel seçimlerde Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde belediye başkanlığı koltuğunu kaybeden MHP'liler, kendi dönemlerinde ilçede yaptırdıkları direklere Türk Bayrağı asınca haklarında dava açıldı.
AKP'den Kadirli İlçe Belediye Başkanı seçilen Mustafa Türkmenoğlu, iddiaya göre geçen dönem Belediye Başkanı olan MHP'li Ahmet Tuncel'in ilçe merkezinin değişik yerlerine yaptırdığı dört direğe çektirdiği bayrakları indirtti. Bunun üzerine MHP ilçe yöneticileri, bayrakların tekrar
asılması için Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı'na başvurdu. Kaymakamlık, 'Bayrak Kanunu'na göre izin vermezken, Başkan Türkmenoğlu, 'Bayrağımız yok' diye başvuruyu geri çevirdi.
Bunun üzerine MHP İlçe Başkanı Mulla Hünkar Yaprak, eski Belediye Başkanı Ahmet Tuncel, Kadirli Ülkü Ocakları Başkanı ve Osmaniye Milletvekili aday adayı Abdullah Ziyan ile ilçe yöneticileri Mustafa Akdoğan ve Serhat Teksin, 18 Aralık 2004 tarihinde sembolik olarak Köprübaşı Şehitler Anıtı'na yapılmış olan bayrak direğine Türk Bayrağı çekti.
Şikâyet üzerine Kadirli Cumhuriyet Savcısı Gürkan Ünal, beş MHP yöneticisi hakkında 'iştirak halinde salahiyettar mercilerin emirlerine itaatsizlik' suçlamasıyla dava açtı. Sanıklar, bugün Kadirli Sulh Ceza Mahkemesi'nde
3 aydan 6 aya kadar hapis istemiyle yargılanmaya başlanacak.
'Kanuna uyulmadı'
Savcılığın hazırladığı iddianamede, 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu'nun 8'inci maddesine göre 'Bu kanuna ve çıkarılacak tüzüğe aykırı olarak bayrak yapmak, satmak ve kullanmak yasaktır' denildiği hatırlatıldı. Ayrıca iddianamede, Türk Bayrağı Tüzüğü'nün 12'nci maddesine göre ise 'Kurtuluş ve Atatürk'ü anma günleri dışında bayrak çekilmesi veya konulması mahalli mülki amirinin müsaadesine bağlıdır' denildi.
Kadirli Kaymakamı Sadettin Kalkan, konunun ajite edilmek istendiğini belirterek "Sanıklar dilekçe vermekle izin aldıklarını düşünmüşler. Bu olayı Mersin'deki Nevruz Bayramı'nda yaşanan olayla özdeşleştirmek istiyorlar" derken MHP Adana İl Başkanlığı yetkilileri, "AKP'li belediye, Cumhuriyet Bayramı'nda dört direğe bayrak asmamıştır. Asmayanı soruşturmuyorlar da, asanlar hakkında dava açılıyor" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7429737429730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.