MHP'nin iki Ermeni adayı: MHP ırkçı değil, Türk kültürünün milliyetçisi bir parti

MHP'nin iki Ermeni adayı: MHP ırkçı değil, Türk kültürünün milliyetçisi bir parti
MHP'nin iki Ermeni adayı: MHP ırkçı değil, Türk kültürünün milliyetçisi bir parti

Yeramyan, "Gençken milliyetçiydim" diyor. (FOTOĞRAF AGOS'TAN ALINMIŞTIR)

MHP'nin yerel seçimlerde Bakırköy'de meclis üyesi adayı olarak gösterdiği Nerses Yeramyan ve Elmas Giragos AGOS'a konuştu.

Radikal.com.tr - Milliyetçi Hareket Partisi ’nin ( MHP ) Bakırköy’de iki Ermeni’yi belediye meclis üyesi adayı göstermesi duyanları bir hayli şaşırttı. AGOS gazetesinden Emre Ertani, MHP’nin iki adayıyla konuştu. AGOS’un bu haftaki sayısında yer alan habere göre MHP Bakırköy belediye meclisi adayları arasında yer alan 67 yaşındaki Nerses Yeramyan’ın babası Ermeni, annesi ise bir Rum.

Marmara Üniversitesi’nde diş hekimliği okuduğunu, bir süre üniversite hocalığı yapıp ticaretle uğraştığını söyleyen Yeramyan, şu an diş hekimliği yapıyor. İlk eşinin bir hâkim kızı, ikinci eşinin bir albay kızı olduğunu dile getiren Yeramyan, “Ermenice okuyamam ama çok iyi konuşurum. Annem Rum’du, o yüzden Yunancayı da çok iyi bilirim. Ermenistan’a hiç gitmedim, fırsatım olmadı. Yunanistan’a gittiğimde ise Türkiye hakkında olumlu konuşurum” diyor. Yeremyan özetle şunları söylüyor:

TARİHÇİLERE BIRAKIYORUM

“İnançlı bir insanım, her Pazar kiliseye gider, duamı ederim. Türkiye’de yaşıyoruz ülkemizi sevmemiz lazım, dinimiz ayrı memleketimiz aynı” görüşünde. Hiç tepki gösteren olmadı. Gençken milliyetçiydim. Talebe olaylarında, Kıbrıs olaylarında, her hafta Beyazıt’tan Taksime kadar 2-3 bin kişi yürüdük. 30 yıllık arkadaşım ve belediye başkan adayımız Mustafa Turan, politikaya atılınca beni de yanında istedi. Ben MHP’den hiçbir kötülük görmedim, zamanında bazı kötü şeyler, savaşlar olmuş ama biz bugüne ve daha ileriye bakacağız. Millet aya gidiyor, biz hâlâ dinle, ırkla uğraşıyoruz. Bu memlekette yaşıyorsak bu memleketi sevmemiz lazım, biz Atatürk ’ün evlatlarıyız. Bizi bugünlere getiren Atatürk’tür, Atatürk olmasa biz buralarda olmazdık, nerede olurduk onu da bilemem. MHP’yi cemaatime daha yakın olarak gördüm. Ben 1915’te yaşananları tarihçilere bırakıyorum, onlar karar versin. Bu bizim işimiz değil, karar vermeye yetkimiz yok. Biz bugüne ve ileriye bakıyoruz. Tarihçiler 1915’i bildikleri ya da bilmedikleri gibi halletsinler. Ben bir yorumda bulunmak istemiyorum.”

MERAL AKŞENER BANA KIZIM DİYOR

MHP’nin diğer adayı Elmas Giragos ise Amasya doğumlu ama Bakırköy’de büyümüş. Giragos işe şöyle konuşuyor:;
“Kiliseye giderim, Allah’ımı bilirim. Ben Ermeniyim asla özümü saklamam. Türk vatandaşıyım ama ırkım Ermeni. Vatanımı bayrağımı seviyorum ve Türkiye’de yaşamaktan, Atatürk’ün çocuğu olmaktan gurur duyuyorum. Bakırköy’de sevildiğime inanıyorum. Arkadaşlarım politikaya girmem için çok ısrar etti, ben de tamam dedim. Meral (Akşener) Hanım, çok dürüst ve net bir insan olduğu için seviyorum kendisini. Meclis’i nasıl yönettiğini görüyorsunuz. Meral Hanım bayramlarımızda kiliselerimizi ziyaret eder, oturur sohbet ederiz, seviyorum onu. Bana ‘kızım’ diye hitap etti son buluşmamızda. Ben MHP’nin kötü bir parti olarak algılanmasını istemiyorum. MHP, vatanını seven, farklılıklara saygı gösteren bir parti. Dışarıdan gözüktüğü gibi değil. MHP ırkçı değil, Türk kültürünün milliyetçisi bir parti. Vatanına sahip çıkan, tek bayrak altında toplanmak isteyen herkesin partisi.” 

Akşener’in, PKK lideri Abdullah Öcalan için “Ermeni dölü” sözü hatırlatılınca Giragos, “Terörden kaynaklı böyle demiş olabilir, kendisi eski içişleri bakanı aynı zamanda. Kardeşi şehit olduğu için duygusallıktan dolayı böyle demiş olabilir. Kadınlar daha hassas oluyorlar” diyor.

Haberin tamamı için: www.agos.com.tr/haber.php


  http://www.radikal.com.tr/1178873117887312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yazık ama hala aynı kafada olanlara yazık...! - user393441

  Haber siyasi anlamda güzel,MHP nin hareketi bütünleştirici bu kararı alanları tebrik ederim. Yalnız tüm yorumları okudum ve gördüm ki kendinin aydın olduğunu düşünenler değişime ayak uydurmuş olanları geçmişi ile yargılıyor. Tek açıklaması onların geçmişteki gibi kalmaları yada öyle algılanmaları onların işine geliyor. Bırakın artık, ne dünya eskisi gibi ne de Türkiye...

  mhp degismwz - user392485

  Irkcı bir parti ne yapsada bos. Bide burdan bazı arkadaslara bilgi vermem gerkiyor. Türk bir ırk kavramıdır bunu hala anlayabilmis degiller ve türk milleti bütünlestirici bir terim degildir hatta aksidir, burunlestirseydi 90 senedir bütünlestirirdi, bırakın hangi millettense size ne

  seçilmek için Türk vatandaşı olmak yeterli değil mi?Neden etnik kökene takılıyoruz. - Shingel_mak

  Bakırköy'de Türk,Ermeni,Rum,Musevi,Süryani,Laz,Kürt barış içinde birlikte büyüdük.Bugüne kadar Hristiyan adayların olmaması partilerin ayıbı.Yıllarca Bakırköylülerin oylarını alan CHP neden Bakırköy'de yaşayan Hristiyan bir vatandaşını aday göstermez?MHP'yi bu anlamda kutluyorum.Bakırköy'ün eskileri zaten Türk,Rum,Ermeni .Yazlıkçıları ise Musevi idi.Lazlar,Kürtler ve diğerlerinin Bakırköy'de yaşamaya başlamaları en fazla 35-40 yıldır.

  Yeni bir şey değil ki - user387841

  MHP'nin kurucuları arasında yer alan Levon Panos Dabağyan'dan kimse bahsetmemiş. Kaldı ki 2009 yılında da MHP'nin Ermeni bir adayı vardı. MHP'nin millet anlayışı gayet bütünleştirici bir anlayıştır ve bu adaylar MHP'ye çok yakışmış. Tebrikler! Bu insanlar TC vatandaşı değil mi? Adaylıkları çok normal, haber değeri bile yok aslında. Bunu haberleştiren, çok ilginçmiş gibi sunan zihniyet asıl ırkçıdır. Artık insanları kökenlerine, dinlerine göre bölmeyin. Hepimiz bu vatandayız ve herkes istediği partiyi desteklemek de özgür. MHP'nin milliyetçilik anlayışını gerçekten bilseniz; ortada bir çelişki olmadığını da görebilirdiniz.

  Irkçılık nedir? Irkçı kime denir? - brotherlouie

  Türkiye cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir. Bu sözden nem kapanlar aslında orjinal ırkçılardır. Her daim batının kirli işlerine ve planlarına alet olmuş bölücülerdir. Bu 2 arkadaşı yürekten kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Zaten hali hazırda Türk milletinin bir parçası olan Ermeni halkınden bir birey MHP adayı oldu diye yaygara koparanlar asıl ırkçılardır. Boşuna debeleneceğinize derhal topluma entegre olup işi biten batı ve politikalarının safından ayrılıp doğrunun yanına geçin. Çünkü çok kutuplu yeni dünya düzeninde bu tür saçmalıklara yer verilmiyor ve verilmeyecektir.

  Son derece cahiller - Selimserincan

  Bu iki insan; ne milliyetçiliği,ne ırkçılığı, ne tarihi ne de MHP'yi biliyor.Siyasetten de hiç anlamadıkları aşikar.MHP nereden bulmuş bilmiyorum ama ancak bu kadar kendinden,tarihinden ve milletinden habersiz iki insanı inandırabilmiş.Adamlar senin mensup olduğun milliyeti küfür olarak düşman oldukları kişilere karşı kullanıyorlar be adam.Bütün nefretleriyle"Ermeni Dölü" diyerek.Bu sana hiç mi bu kesimin sana olan bakış açısı hakkında fikir vermiyor?Pes !

  - momentum

  Türkiye tuhaf bir ülke. Bundan önce de bir gayrimüslimi milletvekili seçtiren yine bir sağ parti, DYP idi. Öte yandan azınlık kurumları (patriklik, vakıflar vs.) ağırlıklı olarak AKP politikalarını destekliyor ve Türkiye azınlıkları, islamcı ve neo-osmanlıcı olduğu söylenen AKP'ye oy veriyorlar. Bu konuları asıl sahiplenmesi gereken sol ise her zaman olduğu gibi zamanın dışında yaşamaya devam ediyor: azınlıkların Türkiye'de rahat etmesi için gerçekçi bir alt yapının ne olabileceği konusunda hiç bir fikirleri yok. Böyle konularla ilgilenmiyorlar, gerçekçi olan hiç bir şeyle ilgilenmedikleri gibi. Sloganlarını attıktan sonra kahveye gidiyorlar, işleri bitiyor. Siyasi kimliği aslında "geleneksel bir Türk solcusu" olan Hrant'ı öldüren sağcı gençler dolayısıyla verdikleri tepkileri yeterli görüyorlar. Hatta onun tek tepki biçimi olduğuna, başka bir tepki ve yaklaşım biçimi içerecek bir varoluş modu, bir evren olmadığına inanıyorlar. Türkiye'de azınlıklar konusuna, orta sağ veya islamcı sağdan sonra milliyetçi sağın da yaklaştığını görüyoruz, bu aslında, başta söylediğimin aksine tuhaf değil. Azınlıkları toleresi Türkiye'nin geleneksel, muhafazakar değerleri arasındadır. Şeriat Osmanlı'sında Anadolu nüfusunun yüzde 20 - 25 kadarını gayrimüslimler oluşturuyordu. Şimsi ise laik ve yüzde doksandokuzu Müslüman bir ülke olmakla övünüyoruz. Bu ne yaman çelişki anne?