MHP'nin kadınları hem kadın kotasına, hem de 'o' afişe karşı

MHP'nin kadınları hem kadın kotasına, hem de 'o' afişe karşı
MHP'nin kadınları hem kadın kotasına, hem de 'o' afişe karşı

Bahçeli, KA-DER?in yerel seçim için hazırladığı afişi mahkemeye taşımıştı. FOTOĞRAF: HARUN KAYMAZ / AA

MHP?Kadın Kolları Başkanı Hediye Akdere, kadın kotasına karşı çıkarken, KA-DER'in afişini dava eden Bahçeli'ye destek verdi: Liderimi öyle görmek istemem
Haber: BESTE ŞAHİNBAŞ / Arşivi

ANKARA - MHP’nin açtığı Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER) afişlerinin kaldırılmasına ilişkin dava sürerken, MHP Kadın Kolları Başkanı Hediye Akdere KA-DER’e dava açan liderini savundu. Siyasette kadın kotasına karşı çıkan Akdere, Devlet Bahçeli’yi Başbakan’ın uzanmış kollarının arasında görmek istemediklerini söyledi.
KADER’in 29 Mart 2009’daki yerel seçimlerde kadınların desteklenmesi amacıyla hazırladığı, Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin birlikte yer aldığı afişlerden dolayı Bahçeli KA-DER’e dava açarken, Kadın Kolları Başkanı Hediye Akdere de afişe tepki gösteren MHP’liler arasında yer aldı. Davayı haklı bulduklarını belirten Akdere, şöyle konuştu:
“Bilboardlarda afişleri görünce yadırgadım. Liderlerin kadın adayları destekleme konusunda aynı fikirde olması rahatsız edici değil. Bahçeli’nin rahatsız olduğu konu bu değildi. Ancak fotomontaj yapılmış. Türkiye’nin menfaatine olacak her konuda MHP uzlaşmacı tavrını ortaya koymuştur. MHP’nin bu tavrı çok açık bilinir. Sadece başka bir resim kullanılmasını tercih ederdik.”  

KA-DER’le görüşüyoruz
Fotoğrafta Bahçeli’nin, Erdoğan’ın kollarının altında gösterilmesini seçim öncesinde uygunsuz bulduklarını ifade eden Akdere, “Başbakan’ın uzanmış kollarının arasında liderimi görmek istemem. Genel başkanımın Başbakan Erdoğan’a o kadar yakın olduğunu düşünmüyorum” dedi.
Akdere, CHP’nin bu afişe tepki göstermediğini belirterek, “Diğer partilerin kadın kollarıyla temas halindeyiz. CHP’den de afişler için herhangi bir tepki gelmedi. Hatta biz şu anda KA-DER’le de zaman zaman görüşüyoruz. Kadın adayların desteklenmesi için birlikte çalışıyoruz” diye konuştu.
Akdere, MHP Kadın Kolları olarak kadın kotasını desteklemediklerini dile getirirken, kotanın kadınlara bir lütuf olarak sunulduğunu savundu. Kota yüzünden kadın dernekleriyle çatıştıklarını söyleyen Akdere, “Türkiye’nin genel bir problemi olarak daha çok erkek ilgi alanına girdiğini biliyoruz. Sadece 2008’de Meclis’te kadın oranı 9.8 oldu. Onun dışında kadın oranı hep düşüktü. Biz seçimlere yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hanımlarımızı teşvik ediyoruz. Ancak katılım arzu ettiğimiz oranda değil, kadınlarımızın cesaretsiz olduklarını görüyoruz.   Yine de bizde aday olmak isteyen arkadaşlar yer buluyorlar” dedi.