Mi Minör yazarı: Evet suçluyum!

Mi Minör yazarı: Evet suçluyum!
Mi Minör yazarı: Evet suçluyum!
Gezi Parkı olaylarının önceden hazırlanmış senaryosu olduğu iddia edilen Mi Minör oyununun yazarı Meltem Arıkan Kazete'deki köşesinde "suçluyum, suçumu itiraf ediyorum" dedi.

Memet Ali Alabora’nın oynadığı ve Gezi Parkı olaylarının önceden hazırlanmış senaryosu olduğu iddiasıyla hükümetin de tepkisini çeken Mi Minör oyununun yazarı Meltem Arıkan, oyununu hangi motivasyonlarla yazdığını anlattı.

Kazete'deki makalesinde "Suçluyum: Yıllardır ataerkil sisteme karşı çıkan bir kadın yazar olarak, son yıllarda analog dünya düzeninden dijital dünya düzenine geçiş sürecinde yaşananları anlamaya ve anlatmaya çalıştım" diyen şunları yazdı:

Suçluyum: Yıllardır ataerkil sisteme karşı çıkan bir kadın yazar olarak, son yıllarda analog dünya düzeninden dijital dünya düzenine geçiş sürecinde yaşananları anlamaya ve anlatmaya çalıştım.

İtiraf ediyorum; birikimlerimin ve hayal gücümün bir ürünü olan “Mi Minör” adlı oyunu iki buçuk yıl önce ben yazdım. Oyunumuz, üç ayrı mekanda Valilik’ten izin alınarak 23 kez oynandı.

Oyunumuzu izlemedikleri halde, bizleri Gezi Parkı olaylarının önceden provasını yapmakla, son günlerde ülkemizde yaşanan olayları provoke etmekle ve çeşitli yabancı örgütlerle organize olmakla suçlayanları ve bunlardan yola çıkarak hakkımızda üretilen gerçek dışı komplo teorilerini anlamaya çalışırken, ne yazık ki hayal gücüm bile yetersiz kalıyor.

Suçluyum; korku kültürünün, binlerce yıldır ırk ve din farklılıkları üzerinden ötekileştirmeler yarattığını, nefret ve şiddeti bileyerek savaşlara bile haklı gerekçeler uydurduğunu biliyorum.

Dünyadaki tüm toplumların tek ortak kültürü olan ve erkek egemenliğin toplumlara zorla yerleştirdiği korku kültürü nedeniyle, binlerce yıldır ataerkil sistemin dayattığı analog dünya düzenine YETER diyorum.

İtiraf ediyorum: Kültür, tek bir topluma veya tek bir ırka mal edilemez. Kültür, kadın ve erkeklerin varoluşlarındaki etkilenmeler ve doğayla etkileşim sonucunda oluşur. Kültürlerarası farklılık tanımlaması yapılırken tüm kültürlerin temelini oluşturan kadın ve erkeklerin farklı varoluşları, analog dünya düzeni içinde hep gözardı edilmiştir. Kültürleri ve uygarlıkları var edenler kadınlar ve erkeklerdir. Kültürün oluşmasını sağlayan parametreleri kadın ve erkekten bağımsız, sadece ırk, din, coğrafya ve geleneklerle kısıtlamak büyük bir hatadır. Toplumların kadınlardan ve erkeklerden oluştuğunu kabul ederek; ırk, din, dil ve cinsel tercih farklılıklarını ön plana almadan, bu farklılıkları kabul ederek ve saygı göstererek yeni dijital dünya düzeninin oluşacağına inanıyorum.

Suçluyum: Tüm ideolojilerin, siyasi söylemlerin, askeri ve sivil darbelerin baskısından uzaklaşarak, özgürce düşünmeye ve düşündüğünü söyleme özgürlüğüne inanıyorum.

İtiraf ediyorum: Erkek egemen sistemin binlerce yıldır dayattığı düşünce kalıplarının dışına çıkarak, özgürce düşünmek ve yaşamak istiyorum.

Suçluyum: Gerçeklerden kaçmanın, gerçekleri saptırmanın, ötekiler yaratmanın tek sebebinin korku olduğunu biliyorum.


  http://www.radikal.com.tr/114086711408676

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - k-a-o-s

  pek zeki kimselerden biri çıkıp tam da şunu diyecek : aha işte,kendsi kabul etti,suçluymuş ... :))

  ayaklan istanbul - acipayamli2

  ayaklan istanbul adlı proje 2011de hazırlanmış ve amaç gayet net. videoları mevcut simgeler belli sloganlar belli. savcılığa gerekli duyuru yapıldı, savcılık oyunun metnine ya da video görüntülerine ulaşmaya çalışıyor. metinden çok fazla bir şey çıkacağı beklenmiyor oyunda doğaçlama kaos yaratmanın seyirciye bırakılmış yöntemlerine dönük bir oyun sergileniyor zaten. oyunun sitesi ise gaste haberinin ardından sunucudan tamamen silinmiş alan adı sağlıklı çalışıyor ama içerik sıfırlanmış. bekleyip göreceğiz. iyi polis kötü polis oynamayı bilenler hümaist ve anarşist oynamayı da biliyorlardır. ama bizde biliyoruz.

  sayin - aliceylan

  meltem hanim, erdoganin danismanlarindan daha iyi senaryo yazabildiginiz gün basarili olursunuz. daha cömezsiniz. cok ekmek yemeniz gerekir.

  ... - leyuze

  Evet, Suçluyum; Seçenekleri arasında " d. Hiçbiri" olmayan; yaşam biçimi, öğreti, ideoloji, din, sistem ve demokrasiyi kabul etmiyorum. ..

  arkandayız - Dopchik

  Biz de biliyoruz gezi eylemcilerinin bile yarısını masum diye sahiplenip diğer yarısını provakatif dış mihrakla iş birliği içindeki iç mihrak ilan eden zihniyetin ne çok korktuğunu.. Böl parçala yönet'in dersini bizzat amerikadan alıp geldiğini her yeri bölüp ötekileştirmeye çalıştığını biliyoruz ama artık YETER!!

  Bu ne bicim bir baslik? - pkuyumci

  Meltem Hanim burada 'sucluyum' derken, gercekten bir sucu oldugunu belirtmiyor. Tam tersine sistemi elestiriyor. Bu haber basligi cok yanlis olmus. Sadece basligi okuyup gececek olan bir suru insan var ve bu insanlar yazarin oyunu yazmaktan oturu sucluluk duygusu hissettigi, geri adim attigi ve pisman oldugu algisini tasiyacaklar. Haberin icerigini basliga tasiyabilmeniz gerekirdi.