Microsoft tüm Balyoz tutuklularına tahliye getirebilir

Microsoft tüm Balyoz tutuklularına tahliye getirebilir
Microsoft tüm Balyoz tutuklularına tahliye getirebilir
Balyoz sanığının açtığı davada Microsoft'tan bir yazı geldi: "Balyoz metninde kullanılan fontu 2007'de piyasaya sürdük." Balyoz davasına konu olan seminer planının gerçekleştiği tarih ise 2003...

Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, Yargıtay aşamasında olan Balyoz davasıyla ilgili çarpıcı bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz günlerde mahkemeye gönderilen bir belge belki de Balyoz davasında yargılanan başta havacılar ve denizciler olmak üzere birçok askerin serbest kalmasına yol açacak.


‘CALİBRİ FONTU’
Vatan gazetesinin haberine göre davayla ilgili yeni gelişme, daha önce gündeme gelen, Balyoz Darbe Planı metninde kullanılan fontla ilgili. Sanıkların talebiyle daha önce hazırlanan bilirkişi raporlarında, metinde kullanılan ‘calibri fontu’nun Microsoft tarafından 2007 yılında üretildiği, oysa darbe metninin 2003’te oluşturulduğu kaydedilmişti. Bu iddialar resmi olarak mahkeme tarafından hiçbir zaman kabul edilmediği gibi raporlar resmi delil stasüsü kazanmadı. Bunun üzerine, davanın sanıklarından Beyazıt Karataş, Adalet Bakanlığı’na, bu uygulamalar yüzünde tazminat davası açmıştı. Karataş, adil yargılanma hakkının engelendiğini iddia ederek mahkemeye başvurmuştu. Dava ise 16. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 200/376 Esas numarası ile görülmeye başladı. Karataş’ın avukatı Haluk Pekşen bundan sonraki gelişmeyi şöyle anlatıyor: “Darbe planının metni olduğu söylenen belgenin yazıcı çıktıları Microsoft firmasına yollandı. Burada kullanılan yazı karakteri soruldu. Microsoft tarafından bunun Calibri fontu olduğu belirtildi. Ayrıca bu fontun 2007’de piyasaya sürüldüğü ifadesi de yer aldı. Böylece bu belge ‘resmi delil’ statüsü kazandı.”


‘FONT DEĞİŞİKLİĞİ TESPİT EDİLEBİLİR’
Avukat Pekşen şunları söyledi: “TÜBİTAK raporuna göre CD’ler 2003 yılında kapandı. Öleyse bu fontun işi ne? Bugün Yargıtay 9. Ceza’ya müvekkilimin bırakılması için itirazda bulunacağım.” Pekşen’e Balyoz savcısının “CD’ler 2007’ye kadar hep yenilendi” ifadesini hatırlatıp, ‘Bu yenile sırasında font da değiştirilmiş olamaz mı?’ diye sorduğumuzda, “Microsoft, font değişikliği varsa tespit edileceğini bildiriyor. Ancak şimdiye kadar font hiç araştırılmadı. Araştırılırsa zaten sonra üretildiği ortaya çıkacaktı” dedi.


Öge DEMİRKAN / VATAN


  http://www.radikal.com.tr/1129743112974314

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  o fontun oluşturulma tarihi 2002 dir. - kartalbeg34

  o font Lucas De Groot tarafından 2002de tasarlanmış ve o tarih itibariyle de isteyen kullanıcılar tarafından da MS office word uygulamalarına eklenerek kullanılabilmiştir. 2007 de ise office te standart font haline getirilmiştir. http://www.fonts.com/font/microsoft-corporation/calibri

  Başka belgeler de varmış... - savassarioglu

  Birileri, dolandırıcılığa ortak olduklarını görünce suçluluk duygusuyla mazeret üretmeye başlamışlar herhalde. Be adam hele bir sorsana kendine "sahte olmayan belgeler herhangi bir suç teşkil ediyorsa, neden sahte belge ürettiler?" diye.

  2003'te oluşturulan belgeyi 2007'de formatlamak - turq_82

  Yorumcu bir zat buyurmuş ki 2003'te oluşturulan belge 2007'de formatlanırsa yeni format olur. Sanırım MS Office 2003 versiyonunda oluşturulan dosyanın MS Office 2007 versiyonunda düzenlenmesi ile font değiştirilebileceğini kastetmiş. MS'in yazısında da açıkça görüldüğü gibi bu tip bir değişiklik yapılmış ise bu kolayca tespit edilir. Ama gelin görün ki TÜBİTAK raporunda (bile!!) çok net bir şekilde dosyalar 2003'te oluşturulmuş ve o tarihte kapanmış yazıyor. Yani üzerlerinde tekrar değişiklik yapılmamış. Soru şu; o zaman bu font oraya nasıl girdi? Ya TÜBİTAK yanlış rapor verdi(ki bunu nasıl açıklayacaklar merak ediyorum), ya da evraklar olduğu gibi düzmece. Bu durumun başka bir açıklaması yok. Her halükarda evraklar güvenilirliğini yitiriyor.

  Hukuki dava değil. - kaşınan adam

  Burada yorum yapanlar hukuk açısından çok doğru ve mantıklı fikirler yazıyorlar ama bu davanın bir hukuk davası olmadığını artık herkesin öğrenmesi lazım.Eğer hukuk davası olsaydı delil yetersizliğinden tutuklular aylar önce serbest kalırdı.Bu dava siyasi bir intikam davasıdır sonucuna öyle siyasiler karar verecek..

  bavul bavul - noname99

  O değilde bir çanta dolusu evrak kimliği belirsiz kişiler tarafından getirilip makkeme kapısını bırakılıyor. Oradan buradan listeler yağıyor. Binlerce subay tutuklanıyor, ordunun gelecek 20 yıldaki komuta kademesi değişiyor, deniz kuvvetleri tatbikat yönetcek amiral bulamıyor, Başbakan bile bu kadar da olmaz diyor. Ama bir Allah'ın kulu da çıkıp BU BELGELERİ KİM GETİRDİ diye sormuyor. Arkadaş kim getirdi bu belgeleri de gözünüz kapalı güveniyorsunuz böyle. Hayır söyleyin biz de bilelim iş yapalım bu adamlarlarla. Madem bu kadar güvenilirler.

  baska belge melge yok - Kurmanbek Allahverdiyev

  AKPli ve cemaatci yorumcular tutusmus gibi. Birisi yumurtlamis '2003deki dosyayi 2007 formatlarsan..'. Arkadasim önce dogru bilgi edinin ondan sonra fikir beyan edin. Davaya konu belgeler bir kerede yazilmis ve sonlandirilmis. Yani tekrar acma, cikarma, ekleme, yeniden yazma falan yok. Bunu da ben degil iddianamenin sahibi savci diyor. Diyor ki (tubitak'a da ismarladigi rapor ile) "darbeciler 2003'de bu hazirliklari yaptilar, o tarihte iste bu CD'leri tek seferde (final ederek yani) yazdilar". O zaman 2007'deki font nasil burda oluyor. 2009 yilindan sirket alimlari, araba plakalari bu CD'lere nasil giriyor? Bir baskasi da Gölcük'den de belge cikmis diye kafa karistirmaya calisiyor. Arkadasim Golcukten cikan belge melge yok. Yine Baransu'nun bavulla teslim ettigi CD'lerdeki word belgeleri bu sefer bir sabit diske kaydedilmis. Ayni meseleye geliyoruz yani. Cahil kalmak iyi degildir. Bakin bu adreste davanin ve delillerin detayli analizleri var (http://balyozdavasivegercekler.com/). Gidin okuyun ogrenin burdan. Ondan sonra yine papagan gibi tekrar edebilirsiniz balyoz, orak, cekic, biyik, sakal, darbe, vs. diye. Yoksa hep ofsayttasiniz, yazik.

  Microsoft tüm Balyoz tutuklularına tahliye getirebilir - dogrular

  bazıları neyin kafasını yaşıyor merak ediyorum. word dosyasındaki yazının değişip değişmediğinin yada nezaman oluşturuldugunu bilir kişi siz misiniz microsoft mu??? hadini aşmasın kimse alehte delili görüp lehine olanı görmemek hangi hukuk anlayışına sığar ? birşeylere körü körüne inanmak yerine biraz bilgisahibi olmayı ögrenin artık...