Midas'ın masası hazır

Kral Midas'ın mezarından çıkan ahşap parçaların sırrını çözmeye uğraşan Türk ve Amerikalı uzmanlar, altı yıllık çalışmayla, Kral Midas'ın çalışma masasını yeniden kurdu.

ANKARA - Kral Midas'ın mezarından çıkan ahşap parçaların sırrını çözmeye uğraşan Türk ve Amerikalı uzmanlar, altı yıllık çalışmayla, Kral Midas'ın çalışma masasını yeniden kurdu.
Elizabeth Simpson başkanlığındaki Pensilvania Üniversitesi'nden Amerikalı ekip ve Türk arkeologlar, 1981'de Polatlı yakınında Yassıhöyük Köyü'ndeki Frig mezarlarından çıkan eserler üzerinde çalışmaya başladı. Ekip 22 yılda Midas ve Friglere ait bir çok eseri gün ışığına çıkardı.
Bu eserleri uzun çalışmalar sonucu ne olduğunu keşfederek birleştiren ekibi, en çok mezardan 1957'de çıkarılan, Kral Midas'ın MÖ 700 yıllarına ait çalışma masası uğraştırdı. Geçmeli ahşap işçiliğiyle bir 'teknik harikası' olan 3 bin yıllık masanın ardıç, şimşir ve ceviz ağacından yapıldığı belirlendi.
Türk ekibine başkanlık eden Nazif Uygur, mezardan dağınık halde çıkan ahşap parçaları temizledikten sonra ne olduklarını anlamak için çalıştıklarını belirterek şu bilgileri verdi:
"Yap-bozu birleştirir gibi tek tek bütün parçaları bir araya getirdik. Bu çalışmalar altı yıl aldı. Ahşap parçaların, ilk bulunduklarında şimdiki haline gelebileceğini düşünmek imkânsızdı. Parçalar öncelikle sağlamlaştırıldı. Sonrasında her parçanın tek tek çizimi yapıldı. O sırada bunun bir masaya ait olduğunu kimse bilemedi. Sonra bu parçalar birleştirilmeye başlandı. Yavaş yavaş şekil ortaya çıkarken, uzmanlar bunun Midas'ın masası olabileceği sonucuna vardı. Bir sene sağlamlaştırma çalışması sürdü. Nihayet ortaya bu ilginç masa çıktı. Masadan sonra sıra Midas'ın tabutuna geldi. Tabutun da aralarında bulunduğu pek çok mobilya, müzenin deposunda sırasını bekliyor. onlar da tamamlanarak yakında müzemizdeki yerini alacak."
Milattan önce 738-696 yılları arasında yaşadığı varsayılan Midas, bugünkü Polatlı civarında bulunan Frigya'nın en ünlü hükümdarı olarak anılıyor.