Midyat Cezaevinde açlık grevine destek

Midyat Cezaevinde açlık grevine destek
Midyat Cezaevinde açlık grevine destek
Şırnak'ın İdil, Cizre, Beytüşşebap, Uludere ile Mardin'in Dargeçit ve Nusaybin İlçeleri'nden Midyat M Tipi Cezaevi önünde toplanan yaklaşık 500 kişi açlık grevine destek için toplandı

Şırnak’ın İdil, Cizre, Beytüşşebap, Uludere ile Mardin’in Dargeçit ve Nusaybin İlçeleri’nden Midyat M Tipi Cezaevi önünde toplanan yaklaşık 500 kişi, açlık grevindeki tutuklulara seslerini duyurmak için slogan atarken, koğuşlardaki tutuklular da aynı şekilde slogan atarak karşılık verdi.

Şırnak ve Mardin’e bağlı ilçelerden gelen yaklaşık 500 kişi, bugün sabah saatlerinden itibaren Midyat M Tipi Cezaevi önünde toplandı. Tutukluların başlattığı açlık grevine destek olmak için slogan atarak seslerini duyurdukları tutuklular da aynı şekilde slogan atarak karşılık verdi.

BDP ’li belediye başkanları ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu kalabalık grup, daha sonra cezaevi önüne çadır kurmak istedi. Emniyet yetkilileri, izin alınmadan çadır kurmalarına izin vermeyeceklerini iletti. Bunun üzerine BDP’li yetkililer, Oğuzhan Bingöl ile görüştü. Kaymakam Bingöl’ün çadır kurmak için izin vermediği BDP’liler, buna rağmen cezaevi önünde çadır kurmak istedi. BDP’liler ile polis yetkilileri arasında tartışmalar çıkarken, polis zırhlı araçlar da cezaevi önüne gelerek önlem aldı.

İdil çıkışında araçları durdurup kimlik kontrolü yapan polis, cezaevi önüne giden Parti Meclisi eski üyesi İzzet Belge’yi önce gözaltına aldı. Daha sonra mahkemeye çıkarılan Belge, tutuklandı. Öte yandan cezaevi önünde BDP’li grup ile polis yetkilileri arasında başlayan gerginlik halen devam ediyor.

Bayram KAPLAN / DHA