Midyat'ta yeniden doğuş

Türkiye ve diğer ülkelerdeki Süryaniler, 6 bin yılı aşkın zamandır kutladıkları 1 Nisan Bahar Bayramı için, ilk kez kutsal saydıkları Mardin'in Midyat ilçesinde buluştu.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

MARDİN - Türkiye ve diğer ülkelerdeki Süryaniler, 6 bin yılı aşkın zamandır kutladıkları 1 Nisan Bahar Bayramı için, ilk kez kutsal saydıkları Mardin'in Midyat ilçesinde buluştu. Midyat Süryani Kadim Kiliseleri'nin düzenlediği '1. Süryani Bahar Festivali', Avrupa Süryani Birliği'nce de (ESU) desteklendi.
Midyat'taki Mor Hobel ve Mor Abrohom manastırlarına yakın açık alanda dün yapılan festivale, Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Festivali, vali Temel Koçaklar, bazı askeri yetkililer, Avrupa Birliği Komisyonu Ankara Temsilciliği'nden Sema Kılıçer, Fener Rum Patrikhanesi temsilcisi Dositeos Anağnostopulos, Midyat müftüsü ve çok sayıda din adamı da izledi.
Geniş güvenlik önlemi alınan, Midyat Süryani Kilisesi Kız Korosu, Suriye ve İran'dan halkoyunları ekipleri, Avrupa'dan Süryani sanatçıların katıldığı festivalde, coşkulu anlar yaşandı. Süryanice şarkıların yanı sıra, ilahiler ve Türkçe türküler de söylendi. Festivale yazılı mesaj gönderen Ortodoks Süryani Kilisesi Patriği 1. Moran Mor İgnatius Zekas Ayvaz, "Halkımıza bu özgürlüğü tanıyan Türkiye'ye şükranlarımızı sunarız. Türkiye'deki olumlu gelişmeleri uzaktan gözlemledikçe heyecanlanıyoruz" dedi.
Festivalden canlı yayın
Meydana iki Türk bayrağı ile Süryani din adamları ve Atatürk'ün fotoğrafı asıldı. Suriye ve Avrupa'dan bazı Süryani televizyonları, canlı yayın yaptı. Süryaniler, festivale katılan Müslümanlara da hazırladıkları yemeklerden ikram etti. Festival alanına kurulan iki çadırda, Süryani el sanatlarını tanıtan fotoğraf ve elişi ürünler sergilendi. Süryaniler arasında 6 bin yıldır 'Yeniden Doğuş Bayramı' olarak kutlanan 1 Nisan, yeni yaşamın sembolü olarak kabul ediliyor. Kökenlerini Babil Tanrısı Marduk'un yaratılış efsanesinden ve Nuh Tufanı'ndan alan festival, Süryanilerin Hıristiyanlığı benimsemesiyle bu dinin motiflerini de aldı. 3 bin yıl önce 12 gün olarak kutlanan bayram, günümüzde bir gün kutlanıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7427077427070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.