MİGEM'de dosyalar birikti

Kaz Dağları konusunda şu anda söz hakkını elinde bulunduran Enerji Bakanlığı'nınsa, Bakan Hilmi Güler'in sözlü talimatıyla Türkiye genelinde 'yeni' maden arama ve işletme ruhsatı vermeyi durdurduğu belirtiliyor.

ANKARA - Kaz Dağları konusunda şu anda söz hakkını elinde bulunduran Enerji Bakanlığı'nınsa, Bakan Hilmi Güler'in sözlü talimatıyla Türkiye genelinde 'yeni' maden arama ve işletme ruhsatı vermeyi durdurduğu belirtiliyor.
Talimatın ardından Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nde (MİGEM) başvuru dosyalarının birikmeye başladığı; MİGEM'in ruhsat başvuru dosyalarını almaya devam etmekle birlikte, dosyalarla ilgili bir işlem yapamadığı öğrenildi. Ancak yetkililer, bunun daha önce verilmiş olan ruhsatlarla ilgili işlemlerin durduğu anlamına gelmediğini vurguluyor. Nitekim Kaz Dağları da dahil, ülke genelinde daha önce maden arama ruhsatı almış olanlar işlemlerine devam edebiliyor. Nitekim, MİGEM, MTA'dan devraldığı beş altın sahasını da geçtiğimiz günlerde ihaleye çıkardı. Yetkililer, arama ruhsatı vermek üzere gerçekleştirilen bu ihalelerin daha önce planlandığını belirtti.