@ismailsaymaz

Mihraç Ural: Reyhanlı saldırısının faili İsrail

Mihraç Ural: Reyhanlı saldırısının faili İsrail
Mihraç Ural: Reyhanlı saldırısının faili İsrail
Reyhanlı'da en az 50 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının ardından Türkiye medyasında eylemin faili olmakla itham edilen THKP-C Acilciler örgütünün eski liderlerinden Mihraç Ural Radikal'e konuştu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Reyhanlı’da en az 50 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının ardından Türkiye medyasında eylemin faili olmakla itham edilen THKP-C Acilciler örgütünün eski liderlerinden Mihraç Ural Radikal’e konuştu.

Ural, Reyhanlı’daki saldırının arkasında İsrail’in olduğunu, bu eylemin, 2005 yılında Lübnan Başbakanı Refik Hariri’ye yönelik suikastın benzeri olduğunu iddia etti. Ne kendisinin ne de Acilciler adlı örgütün bu saldırı ile bağının olabileceğini kaydeden Ural, “Bu saldırının bizimle hiçbir bağı yok, olamaz da. Böylesi kapsamlı, yıkıcı, insanlık dışı, masum insanları katledecek bir olayı düşünecek tek bir insan olamaz şu dünyada. Tarihimin hiçbir kesitinde bu tür eylemlere prim vermedim” dedi. Acilciler örgütü iddiasına karşılık Ural, “Acilciler diye bir örgüt, 20 yıldan beri yok, 30 yıldır askeri eylemi yok. Bu örgütü nasıl getireceksin de böyle kapsamlı bir eyleme sokacaksın? Buna kargalar bile güler. Adil bir yargılama yapılsın ben yeniden ülkeme dönmeye hazırım” derken, Muhaberat’la bağ olduğu iddiasını reddediyor. Ural, kendisi tarafından kurulan Suriye Mukavemeti adlı örgütün Lazkiye’de sınırdan sızmalara karşı mücadele verdiğini, Banyas’taki katliamla da ilgilerinin olmadığını belirtiyor.

Türkiye hükümeti, Reyhanlı’daki saldırıdan siz sorumlu tutuyor. Bu saldırıyı siz mi azmettirdiniz?
Bu saldırının bizimle uzak yakın hiçbir bağı yok. En basit mantık düşüncesinde, böyle kapsamlı bir olayı, böylesi yıkıcı, insanlık dışı, zalim olayı, masum insanları katledecek bir olayı düşünücek tek bir insan olamaz şu dünyada. Bu menfur olayı şiddetle kınıyorum. Bu insanlık dışı eylemi şiddetle kınıyor, lanetliyorum. Tarihimin hiçbir kesitinde bu tür eylemlere prim vermedim. Hayatım boyunca yazı yazdım, okudum, görüşlerimi savundum, demokrasi ve özgürlük mücadelesi vermeye çalıştım. Zindan yattım, eziyet çektim. 12 Eylül sürgünü olarak Suriye’de yaşıyorum. 33 yıldan beri alnımın teriyle evlatlarımı büyütüyorum. Ben bir barış insanıyım. 7 bin yazım, 60’a yakın kitap ve makalem var. Hayatımda hiçbir zaman şiddeti önermedim. Dünyanın hiçbir teşkilatıyla uzak yakın organik bağım yok. Dünyanın hiçbir devletinde memur değilim, sivilim. Yaşamım boyunca elime silah almadım. Ta ki Suriye, bu Selefi ve dış güçler tarafından saldırıya uğradığında, yaşadığım ülkede vatan savunması dışında, sadece sınır bölgelerinden sızan Çeçenlere, Afganlara, terörist Libyalılara ve Tunuslulara karşı bir tavır almak, halk refleksi geliştirmek amacıyla tavır aldım. Böylesi bir eylemi (Reyhanlı’yı kastediyor) yapan, Ortadoğu ’da dengeleri alt üst etmek isteyenlerdir. Türk halkı ile Suriye halkını birbirine vurdurtmak, ezeli ve ebedi düşmanlıklar yaratmak isteyenlerdir. Biçim ve içerik açısından iyice incelerseniz, göreceksiniz ki, karşınızda İsrail var.
14 şubat 2005’te Lübnan Başbakanı Hariri’nin öldürülmesinde kullanılan bombanın biraz daha az bir miktarıyla Reyhanlı’da patlatılan bomba aynıdır. Aynı yöntemle yapılmıştır. İsrail’in çıkarı var. Çünkü Suriye ordusunun son günlerde kazandığı zaferlerin, bu gidişle Beşar Esad yönetiminin kalıcı olacağını gösterdi ve buna karşı (İsrail) teröristlere yardım amacıyla Şam’ı vurdu. Hariri’nin katledilme amacı neyse Reyhanlı’da patlatılan bombanın amacı aynıdır.

Peki siz halen “Acilciler” örgütünün lideri değil misiniz?
Acilciler 20 yıldan beri ortalıkta olmayan bir örgüt. Bir çalışması yok. Herhangi bir yerde 30 yıldır askeri eylemi yok. Bu örgütü neylen getireceksin de böylesine kapsamlı bir eylemin içine sokacaksın? Buna kargalar bile güler. Ben, adil bir yargılama yapılsın, yeniden ülkeme dönmeye hazırım. Ben barış insanıyım, yazan çizen bir insanım. Asla bu tür eylemlere prim vermem.

Muhaberat’la ilişkiniz olduğu iddiası doğru mu?
Ben 33 yıldan beri bu ülkedeyim. Akrabalarımın yarısı Hatay’da, yarısı Suriye’de. Hatay Türkiye’ye ilhak edildiği zaman aileler iki parçaya bölündü. Suriye devletinde memur değilim. Organik bir bağlantım yok. Suriye muhaberatıyla uzak yakın bağlı olmayı ilke olarak reddederim. Aksini ispat edenin alnını karışlarım. Dünyanın tüm istihbarat örgütlerine karşı tepkim ve alerjim var. Çünkü bir istihbarat örgütüne angaje olan bağımsızlığını yitirir. Oysa ben devrimci ilkelerimi bağımsız olarak kazandım. Bundan dolayı Suriye’de zindanda yattım. Bir yıl kesintisiz hücre cezasına çarptırıldım.

Suriye’de kurduğunuz Suriye Mukavemeti adlı örgüt, Acilciler’in devamı mı?
Acilcilerle ilgisi yok bunun. Bu, Suriye’de kurulmuş bir vatan örgütüdür. İçinde her tür etnik yapının yer aldığı, Türkmeni de Araplar da Asuriler de Ermeniler de... Bir halk refleksi örgütüdür. Suriye’de herkes silahlı zaten. Silahsız ev, silahsız insan yok. Bu insanlar kendi silahlarıyla vatanı savunmak, yabancıların müdahalesini engellemek, emperyalizme karşı duruş sergilemek, Yemenli, Libyalı teröristlere karşı ülkeyi korumak amacıyla kurulmuş, sadece Lazkiye’nin sınır bölgelerinde yer alan, başka herhangi bir yerde var olmayan halk milis gücüdür.

Fakat Banyas’ta işlenen katliamı sizin gerçekleştirdiğiniz iddia ediliyor. Bir video konuşmanız var, “temizlik” sözünü ettiğiniz...
Bu çok daha komik bir şey. Mukavmi Suriye örgütü çocuklara, kadınlara, yaşlılara, silah taşımayanlara elini uzatmaz. İç karışıklara müdahale etmez. Bütün görevi, sınırlarda yabancıların girişini engellemektir. Ülke içinde muhalifle yönetmi yanlısı arasındaki barışçıl mücadeleye de müdahale etmez, taraf değildir. Kaldı ki benimle ilgili video bütün olarak izlendiğinde görülecektir ki, ben o videoda diyorum ki, “eğer bizden yardım isterlerse bir hafta içinde yardıma gidebiliriz, bizden hiç yardım istemediler, gitmedik.” Bu sözleri ben 2 Mayıs’ta söyledim. Lazkiye’de bir şehit cenazesinin taziyesinde söyledim. Taziye sırasında bir soru üzerine askeri kavramlar kullanıyorum. “Mıntıkayı temizlemek” diyorum. Bunu mezhep temizliği olarak çevirdiler. Benim yanımda Araplar, Kürter var, Türkler var. Bunlar kendi kendilerini mi katleder? Biz kuvvetlerimizle birlikte Lazkiye’deydik. Bu çok acımasız bir yalandır. İnsan karşı tarafı dinler. Ben bu insanlardan (Reyhanlı’daki dokuz şüpheliyi kastediyor) bir tekini tanıyorsam, bir tek ilişkim var, bir tekiyle uzak yakın, dolaylı dolaysız bağlantım varsa... Yalan! Hepsi yalan. Yapılan, canice bir eylem. Benim bir geçmişim var. Ben devrimci mücadeleden geldim. Devrimci kişiliğimi lekelemek istiyorlar. Türk istihbaratıyla, Suriye istihbaratıyla bağı vardı, diyorlar. Bu nedir yahu? Bu kadra kolay mı? Mahkemelerden beraat kararı alsam bile ne işe yarar? Günah değil mi?


  http://www.radikal.com.tr/1133364113336418

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yorumları okudum - nehirdeniz

  Yorumları okudum. Hemen hepsi gerçeğin bir ya da birkaç yanını dillendiriyor. Ne ki bunu göremeyen yorumcular mevzilerini belirlemişler ve yorum savaşına girişmişler. Savaş metaforunu bilerek kullandım. Duruma uygun düşüyor. Ya gerçek bir çatışma olsaydı? Eminim Reyhanlı'dakinden daha büyük bir kayıp verilirdi. Umarım bu entellektüeller arasında kalır, halka yayılmaz.

  Maalesef - IstNyIst

  Gecenlerde olen Amerikali bayani aylarca yazan basin reyhanlida uc maymunu oynuyor!!

  SAVAŞA HAYIR ve SAVAŞTA İNAT EDENLERE DE İSTİFA demenin zamanıdır - uyusuk

  olmayan örgütün lideri konumunda biraz mantıklı biraz da mantık dışı cevaplar vermiş. Diyelim ki; verdiği cevapların hepsi mantıklı ya da değil. Bu bizi inatla taraf olamayacağımız bir iç savaşın tarafı haline getiren ve savaşa zorlayan hükümet güçlerinin vebalini temizliyor mu!! sen iç savaş başlatmış ve savaş suçu işleyerek( cesatlere bile işkenceye devam eden bir muhalefetten bahsediyoruz- inanmayan, eğer bünyesi kaldırabilecekse, görüntüleri internette bulabilir) vahşet çağrıları yapan silahlı güçlere açıktan destek vereceksin ve hiç kimse sana ve halkına dokunmayacak!! bu hiçbir savaşta mümkün değil. Yine de Suriye iktidarı Türkiye'nin savaşa doğrudan girmemesi için aşırı dikkatli davranmaya çalışıyor- bu da zaten askeri bir strateji olarak-. Kendi toplumumuz Alevisi,şiisi, nusayrisi, caferisi, şafisi, hanefisi ve daha da sayabileceğiniz kadar çok mezhebe sahip iken, hükümet güçleri mezhep çatışması yaratmaya çalışan ÖSO'nu koşulsuz desteklemekle Türkiye yi yeni bir iç savaşın içine mi sürüklemek istiyor!!! ÖSO açıktan Türkiyeli alevileri tehdit etmeye başladı. Kendi vatandaşına gelen tehditlere onay veren bir hükümetin istediği güçlü bir Türkiye olamaz. SAVAŞA HAYIR deme ve SAVAŞTA İNAT EDENLERE DE İSTİFA deme zamanıdır.

  Sorgulamadan karar vermeyelim. - onur.ozgun

  Reyhanlıda, basın yasağını neden getirdiler? Ölü sayısı 178 iken, haber bültenleri neden 50 olarak açıklıyor?Ölü sayıyısını açıklayan gazeteci savcının 1 yıllık hapis cezası isteği ile yargılanıyor? İlçede bulunan bütün mobeseler nasıl arzalı olabiliyor? Reyhanlıda, İki adımda bir, karşılaşabildiğiniz suriyeliler o gün neredeydi? Değerli arkadaşları bir hataylı olarak iletme ihtiyacı hissediyorum. Hatayın içinde yaşadıklarımızla, gazetelerde veya tv'lerde verilen haberler arasında inanılmaz farklılıklar var. Mihral Ural, Arap Alevi (Yani Nusayri)Reyhanlı halkı ise Arap-Sünni, bir çatışma çıkarmaya çalışıyorlar. Biraz sorgulayalım İsrail Mavi Marmara Saldırısı için özrü 2 yıl sonra diliyorsa, bilin ki Türkiye ve İsrail çoktan Suriyeye saldırmak için anlaşmışlardır. Tek sorun Türkiyenin Suriyeye saldırması için haklı bir gerekçe yaratmaktı. O da çok zor bir durum değildi. ÖSO ( Özgür Suriye Ordusu diye geçiyor ancak temelde El- Kaide avr)bu işi üstlendi.Emin olun ki, sorgulamayan insanlar Türkiye şu an suriyeye saldırsa, asla durun bu bir oyun diye tepki vermeyecektir. Platonun güzel bir sözüyle bitirelim Bu dünyada şavaşı sadece ölüler anlayabiliyor.

  Özetçi - ibretnüma

  Acilcilerin özetçi fırkasından barış güvercini kardeşimiz aslında bu herifin ne kadar barışçı olduğunu, halk refleksi geliştirdiğini söylemiş. Acaba feysbuklarda,youtublarda gördüğümüz silahlı,temizlikçi. Gerilla mı ne Venezüellalı olabiliyor da Mücahid illa neden yerli malı olmak zorunda? Devrimci refleks dediğin Esed ile beraber çarpışmak mı yoksa sen jakoben misin "kardeş". Hoş Paris'te yaşıyordun da Baba Esed'in "davetiyle" "ilhak" edilen topraklara geldin ya içinde kalmıştır...

  Sivillere de mi kamuflaj dağıtıyorlar? - ertuncefeoglu

  Ben sivilim hiç silah elima almadım diyen birinin kamuflaj içersindeki bir fotoğrafını koymanız iyi olmuş. Plaj kıyafeti olarak kullanıyormuş herhalde. Belki de avcı yeleğidir, ben yanılıyorumdur. Zorunlu askerliğini yaparken çektirdiği bir fotoğrafsa bu, o zaman durum başka.

  İnandırıcı değil. - m.esenceli

  Suçlanan bir kişinin, üzerine atılan suçlarla ilgili konuşması olumlu olmuş, ancak; anlattıklarına inanmadım.