Milas'ta 250 hektar kızılçam yok oldu

Milas'ta çıkan orman yangını, 250 hektarlık kızılçam ormanını kül etti. Yangın, kayıpta, yılın üçüncü büyük yangını oldu.
Bafa beldesindeki Sakarkaya ve...

MUĞLA - Milas'ta çıkan orman yangını, 250 hektarlık kızılçam ormanını kül etti. Yangın, kayıpta, yılın üçüncü büyük yangını oldu.
Bafa beldesindeki Sakarkaya ve Akçalı köyleri sınırındaki zeytinlik arazide önceki gün öğlen başlayan yangın, kısa sürede ormanlık alana sıçradı. Kızılçam ormanlarıyla örtülü Asar Dağları'nın tepesine doğru ilerleyen yangın, hava ve karadan müdahalelere karşın durdurulamadı. Gece alevlerin Akçalı ve Sakarkaya köylerine yaklaşması korku yarattı.
Denizli, İzmir, Aydın ve Muğla' dan gelen 700 orman işçisi, 650 köylü, 180 asker, 12 iş makinesi, 27 arazöz, yedi helikopter ve iki uçağın katıldığı çalışmalar sonucu yangın dün sabah saatlerinde kontrol altına alınabildi. Yangının, zeytin hasatı öncesi toplanan kuru otların yakılması sonucu çıkmış olabileceği belirtildi.
250 hektar kızılçam ormanıyla çok sayıda zeytin ağacını yok eden yangın, bu yılın üçüncü büyük orman yangını oldu. Diğer iki büyük yangında, Muğla'da 450 hektar, İzmir'in Bayındır ilçesinde 300 hektarlık orman kaybedilmişti.
Villa sahipleri korktu
Öte yandan, dün akşam Muğla'nın Bodrum ilçesinde makilik alanda çıkan yangında, alevlerin Yüksel Çağlar Villaları, Kosifler Tatil Sitesi ve Ballıkaya Villaları'na sıçraması son anda önlendi. 7 dekar makilik ve yeşil alanın zarar gördüğü yangına, villa sahipleri de müdahale etti.


    http://www.radikal.com.tr/7574557574550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.